Pavel podepsal penzijní novelu. Výhrady má ke způsobu valorizace důchodů a rychlým změnám

Prezident Petr Pavel i přes výhrady podepsal vládní penzijní novelu, která mimo jiné zpřísňuje pravidla předčasných důchodů a upravuje řádné lednové valorizace penzí. Nynější mimořádné valorizace, které nastávají při vyšším růstu cen, nahradí dočasný přídavek. O podpisu zákona v pátek informoval v tiskové zprávě Hrad.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 13:43 1. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel

Prezident Petr Pavel | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Pavlova mluvčí Markéta Řeháková ve čtvrtek po prezidentově jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) uvedla, že hlava státu buď novelu vetuje, nebo ji podepíše později.

Kabinet přitom chtěl účinnost některých opatření už od 1. září, v takovém případě by ale novela musela vyjít ve sbírce zákonů ve čtvrtek.

Veto penzijní novely by bylo přímočařejší. Není srozumitelné, o co prezidentovi jde, říká politolog

Číst článek

Pavel uvedl, že podporuje úsilí vlády o zlepšení hospodaření veřejných rozpočtů i systematickou práci na zvýšení udržitelnosti důchodového systému.

Novela podle něj obsahuje řadu potřebných kroků. Ocenil vůli a ochotu problémy systému řešit.

„Je nutné, byť politicky nepopulární, snížit váhu reálných mezd ve standardní valorizaci důchodů. Jak se zřetelně ukázalo v období vysoké inflace let 2022 a 2023, je potřebné přepracovat i pravidla pro mimořádnou valorizaci důchodů. Stejně tak je potřeba průběžně upravovat podmínky pro odchody do předčasných důchodů,“ uvedl Pavel v tiskové zprávě.

Prezident novelu podepsal o den později, než vláda doufala, měl k ní totiž výhrady. Například tu, že upravuje mimořádné valorizace penzí způsobem, který by při dalším inflačním výkyvu vedl k nákladnějšímu řešení, než je to dnešní.

„Úkolem by mělo být nalézt takový postup pro mimořádné valorizace důchodů, který v období nadměrné inflace zvýší důchody obdobným tempem, jakým rostou příjmy ostatním spoluobčanům, přičemž realizace mimořádné valorizace nebude vyžadovat korektiv v podobě speciálních ad hoc zákon,“ přiblížil prezident, s čím nebyl spokojený.

Kromě toho považuje prezident za problematickou náhlost zkrácení doby možného odchodu do předčasného důchodu z pěti na tři roky před standardním důchodovým věkem.

Průměrná penze by od ledna mohla být 20 700 korun, vzrostla by o 400 korun, oznámil Jurečka

Číst článek

Vláda si za změnami stojí

Novela jako celek jde ale podle Pavla správným směrem, proto ji podepsal. Výhrady sdělil osobně Fialovi a ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL). Zároveň obecně apeloval na respektování lhůty pro posouzení zákonů dané ústavou.

V pátek dopoledne na konferenci Česko na křižovatce premiér ohledně prezidentova postoje k penzijní novele uvedl, že každý měsíc, po který vláda neplní plán spojený se změnou důchodového systému, stojí miliardy korun.

„Celkově novela snižuje nároky na státní rozpočet do budoucna,“ řekl Fiala.

Prezidentovy výhrady odmítl ministr Jurečka. „Lidé opravdu věděli půl roku dopředu, co novela přináší, jaké bude mít změny z hlediska jejich rozhodování. Pokud jde o ty konkrétní dopady z hlediska dopadu na státní rozpočet, tak musím říct, že novela znamená v budoucích výdajích úsporu v objemu zhruba 0,6 procenta HDP, cože je opravdu značná výše úspory,“ vysvětlil Jurečka pro Radiožurnál.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme