Novelu ústavy, která umožní rozpuštění sněmovny, posoudí zákonodárci příští týden

Schůze Senátu k ústavní novele o rozpuštění Poslanecké sněmovny bude v pátek 11. září. Senátoři podle svého předsedy Přemysla Sobotky z ODS předpokládají, že do té doby sněmovna schválí novelu, jejíž návrh jí horní komora předložila už před třemi lety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby

volby | Foto: Tomáš Adamec

Jeden z možných návrhů, které připravila skupina právních expertů, směřuje k tomu, že by se volby mohly uskutečnit 6. a 7. listopadu. K tomu by měli zákonodárci rychle schválit trvalou změnu ústavy zajišťující rozpuštění sněmovny. Pak by byly vypsány předčasné volby na začátek listopadu.

Podle dosavadních informací by mohla Sněmovna začít projednávat novelu ústavy už příští úterý. Kvůli zapracování dohodnutých změn a dodržení zákonné lhůty 48 hodin před dalším schvalováním, by o přijetí předlohy rozhodovala ve čtvrtek.

Tento postup i doporučení posunout termín předčasných voleb z října na začátek listopadu navrhla ve středu expertní skupina parlamentních stran.

Politické špičky přitom stále považují konání předčasných voleb v původním říjnovém termínu za veřejný zájem. Podle předsedy sněmovního ústavně právního výboru Marka Bendy z ODS to ale záleží na Ústavním soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O harmonogramu cesty k předčasným volbám hovořila na Rádiu Česko Milada Richterová s předsedou a místopředsedy sněmovního ústavně právního výboru Markem Bendou z ODS, Zdeňkem Jičínským z ČSSD a Stanislavem Grospičem z KSČM.

"Pokud Ústavní soud zruší stávající ústavní zákon, tak to možné není. Pak je potřeba, aby volby byly o měsíc odloženy. Ty se pak dají reálně stihnout podle procedury, kterou navrhují experti. Pokud by Ústavní soud rozhodl, že zákon je v souladu s ústavou, pak se samozřejmě volby budou konat 9. a 10. října. A je to dokonce možné stihnout na základě obecného zákona, který nebude přijímán v žádném zrychleném řízení. Použije se zákon, který zde už navrhoval Senát - opakovaně v roce 2004," řekl Benda Rádiu Česko.

Možné posunutí voleb na listopad kvůli zvládnutí legislativního procesu pro rozpuštění sněmovny se nezamlouvá sociálním demokratům. Podle místopředsedy ústavně právního výboru sněmovny Zdeňka Jičínského z ČSSD je potřeba učinit maximum pro to, aby bylo možné stihnout předčasné volby v předpokládaném termínu na počátku října.

"Teď bych se neodvážil vyslovovat jednoznačné soudy. Moudřejší budeme po čtvrtečním jednání Ústavního soudu. Předpokládám, že určitým způsobem zaujme meritorní stanovisko, na jehož základě potom bude možné rozhodnout o postupu v Poslanecké sněmovně," řekl Jičínský Rádiu Česko.

Mezi parlamentními stranami, které chtějí konání předčasných voleb do sněmovny co nejdříve, jsou i komunisté. Jejich místopředseda ústavně právního výboru Stanislav Grospič je ale zároveň k zásahům do ústavy opatrný a čeká na podobu příslušné předlohy.

"Není nejšťastnější, aby se kvůli politické krizi, která je v České republice vyvolaná podáním pana Melčáka, zasahovalo do ústavy. Návrhů změn ústavy leží ve sněmovně celá řada a všechny byly odkládány. A teď se najednou bude přijímat překotné řešení. Chápu politické důvody toho řešení. Ale pokud by byl předložený návrh takový, že by se téměř ztotožňoval s původním senátním návrhem, tak se domnívám, že to není slučitelné se zachováním parlamentního charakteru České republiky," řekl Rádiu Česko Grospič.

Pokud poslanci do čtvrtka příštího týdne příslušnou novelu ústavy schválí, hned v pátek je připravený ji projednat i Senát.

Milada Richterová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme