Noví poslanci složili slib a ujali se mandátů

Všech 200 členů nové Poslanecké sněmovny se dnes oficiálně ujalo svého mandátu, když do rukou dosavadního předsedy dolní komory našeho parlamentu Václava Klause složili bez výhrad slib předepsaný Ústavou. Nová dolní komora Parlamentu tak v následujících dnech může volit své funkcionáře a další sněmovní orgány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Závazný slib složil před všemi kolegy jako první Václav Klaus. Nejstarší bývalá místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková pak podle abecedního seznamu jmenovitě vyzvala všechny nové poslance, aby slovem slibuji, podáním ruky předsedovi dolní komory a podpisem na příslušný arch svůj mandát potvrdili. Nová sněmovna se tak stala oficiálně funkční.

Poslanci kromě složení slibu také vzali na vědomí ustavení parlamentní volební komise, na jejímž vzniku se zástupci poslaneckých klubů dohodli včera. Sněmovna rovněž určila počet členů mandátového a imunitního výboru a stanovila termín, do kterého budou poslanecké kluby navrhovat kandidáty na jejího předsedu a místopředsedy.

Jednací sál sněmovny se ale zaplnil už dopoledne - zákonodárci tam totiž převzali od ministra vnitra a šéfa státní volební komise Stanislava Grosse osvědčení o svém zvolení.

Volba nejvyšších parlamentních funkcionářů se neuskuteční dnes, ale až ve čtvrtek. Kluby tak dostanou čas, aby mohly kandidáty navrhnout. Šéfem dolní parlamentní komory se má stát sociální demokrat Lubomír Zaorálek. Jeho zástupci by mohli být Jitka Kupčová (ČSSD), Ivan Langer, Jan Zahradil (oba ODS), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Kasal (KDU-ČSL) a Hana Marvanová (US-DEU).

Budoucí vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie prosazuje, aby sněmovna měla šest místopředsedů. ODS a KSČM s tím ale nesouhlasí.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme