Noví radní Plzeňského kraje nesouhlasí s umístěním radaru v Česku

Nová rada Plzeňského kraje vyjádřila oficiální nesouhlas s umístěním radaru na území regionu a podpořila vyhlášení referenda. Na svém 2. jednání krajští radní schválili usnesení, kterým zrušili souhlas předchozí Rady Plzeňského kraje "se zapojením České republiky do systému protiraketové obrany v rámci Euroamerické aliance".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Důvodem je podle sociálnědemokratických radních veřejné mínění a také množství nových odborných, vědeckých i politických poznatků, které hovoří proti základně. Reakce starostů brdských obcí na krok kraje jsou různé. Většina zastává názor, že nový postoj kraje bude mít nulový nebo jen minimální dopad. Podle některých by se k této otázce měl vyjadřovat hlavně Středočeský kraj, v jehož katastru vojenský újezd Jince leží.

Důvodem k přijetí usnesení bylo podle nové hejtmanky Milady Emmerové především to, že zhruba dvě třetiny občanů ČR nesouhlasí s postupy současné vládní koalice ve věci umístění radaru na území republiky. Podle ní je Plzeňský kraj připraven vyhlásit referendum, jakmile to bude možné. Referendum je otázkou jednání parlamentu. Jakmile by byl přijat zákon o obecném, specifickém nebo krajském referendu, pak bude možné ho na té které úrovni vyhlásit.

Kraje zatím nemají kompetenci referendum vyhlašovat. Podle Emmerové by vyhlášení umožnilo, aby občané dostali k dispozici stručné, laikem akceptovatelné informace o vlivu základny.

Směna ČRo Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme