Noví soudci se možná budou vybírat v konkurzech

Změnu výběru soudců plánuje ministerstvo spravedlnosti. Kandidáti by nově procházeli výběrovým řízením a zrušený má být institut soudního čekatele. S návrhy reformních kroků v oblasti české justice se dnes seznámili poslanci z ústavně právního výboru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS zdůrazňuje, že jde o rozsáhlou změnu zákona o soudech a soudcích.

„Chceme zcela nově upravit výběr nových soudců, chceme, aby pro uvolněné funkce soudců byla transparentní výběrová řízení. Chceme, aby byla vedena diskuze o tom, jak má být stanoven kariérní postup soudce, to znamená, kdo povyšuje soudce z okresního soudu na krajský soud. I tady transparentní pravidla dosud chyběla,“ uvedl Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debatu o reformě české justice zaznamenala parlamentní zpravodajka Milada Richterová

„Chceme se také bavit o tom, zda zde má být nějaký nezávislý orgán, nějaká nejvyšší rada justice, ve které by zasedali jak zástupci justice, tak třeba i zástupci moci zákonodárné a výkonné. Budeme se bavit i tom, jaké pravomoci by mělo toto těleso mít,“ pokračoval ministr.

Podle místopředsedy ústavně právního výboru sněmovny Stanislava Křečka z ČSSD se už poslanci v podstatě shodli na systému výběru soudce, věku třiceti let a také na jeho odborných předpokladech.

„Trochu je zatím předmětem diskuze, kde by soudce měl získávat praxi, zda by měl mít ještě nějakou mimojustiční praxi, zda by měl nejdříve začínat u odvolacích soudů. Ale v zásadě jednota na věcech týkajících se přípravy soudců tady je,“ dodal Křeček.

Diskuse o reformě označil za užitečné i poslanec za KSČM Stanislav Grospič. Neměly by se ale podle něj redukovat jen na otázku způsobu výběru soudců jmenování a obsazování do funkcí. Určité pochybnosti má i o krocích směřujících k otevřeností soudů:

„To znamená k otevřenosti širšího výběru uchazečů z řad právnické veřejnosti, zrušení například institutu justičního čekatele, zda to nebude na úkor kvality soudců, zda jedna odborná zkouška při přijímání a potom možná určitá doba, kdy ten člověk bude v roli justičního kandidáta, bude moci nahradit současnou tříletou přípravu justičního čekatele.“

Širokou odbornou i politickou diskusi k reformním plánům v justici teď očekává předsedkyně ústavně právního výboru za Věci veřejné Karolína Peake.

„Rozhodně se chceme bavit o nezávislém justičním orgánu, jak je naznačeno v koaliční smlouvě. Debata bude určitě pokračovat hlavně v tom, v jakém složení by tento nezávislý justiční orgán měl fungovat a jak široké pravomoci by měl mít, zda-li pouze personální, nebo i nějaké další,“ řekla Peake.

Martin Hromádka, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme