Noví vojáci přísahali na Hradčanech

Na 600 nových vojáků Hradní stráže, 6. zabezpečovací základny ministerstva obrany a 1. výcvikové a mobilizační základny dělostřelectva v Jincích na Příbramsku dnes dopoledne složilo na Hradčanském náměstí slavnostní vojenskou přísahu. Mohutné "tak přísaháme" zvolali nováčci za zvuků Smetanovy Vltavy před zraky prezidenta Václava Havla a dalších představitelů českých ozbrojených sil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská přísaha na Hradčanském náměstí je tradiční součástí oslav státního svátku 28. října, kdy si čeští občané připomínají vznik samostatného československého státu. Ministr obrany Vladimír Vetchý proto v projevu zdůraznil význam československých legií za první světové války, na jejichž odkaz podle něj československá a později česká armáda navázala. Ministr vojákům také zdůraznil, že vojenským slibem přebírají odpovědnost za obranu státu, jeho svobody a nezávislosti.

Stovky příbuzných a známých "nováčků" se tlačily na Hradčanském náměstí už hodinu před začátkem přísahy, což bylo pro některé fyzicky velmi vyčerpávající. Čerství vojíni, kteří nastoupili na roční základní vojenskou službu počátkem října, budou mít tradičně možnost strávit zbytek dne mimo kasárna se svými příbuznými a kamarády.

Prezident zahájil dnešní program položením věnce k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí; dopoledne položil kytici i u sochy svatého Václava na Václavském náměstí. Pietní akt sledovalo zhruba sedm desítek Pražanů a návštěvníků hlavního města, kteří Havla odměnili potleskem. Dopoledne se prezident setkal také s diplomatickým sborem; večer předá ve Vladislavském sále čtyřem desítkám osobností státní vyznamenání.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme