Diplomacie rozporuje Zemanova slova o Novičoku v Česku: šlo o jinou látku, než kterou otrávili Skripala

Jed, kterým byl v březnu ve Velké Británii otráven bývalý agent Sergej Skripa, nese jiné označení než látka, kterou zkoumal vojenský ústav v Brně. Ve svém pátečním prohlášení to uvedlo české ministerstvo zahraničí. Ohradilo se tak proti výrokům prezidenta Miloše Zemana. Ten ve čtvrtek na TV Barrandov uvedl, že se v Česku vyráběla nervově paralytická látka A230, kterou označil za Novičok.

Praha (Aktualizováno: 15:55 4. 5. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští vyšetřovatelé na místě, kde Sergej Skripal a jeho dcera zkolabovali po zásahu otravní látkou. Podle britské premiérky by se mělo jednat o nervově paralytickou látku Novičok

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběla nervově paralytická látka A230, kterou označil za Novičok. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběla nervově paralytická látka A230, kterou označil za Novičok.

Zeman: Lžeme si do vlastní kapsy. V Česku se vyráběl a testoval Novičok

Číst článek

Tato látka se podle ministerstva zahraničí ve Vojenském výzkumném ústavu v Brně analyzovala, nemohlo ale dojít k jejímu zneužití.

„Tato látka nemohla být nijak zneužita. Co ale Ministerstvo zahraničních věcí považuje za patrně nejdůležitější, je fakt, že nervově paralytický jed, který byl použit při útoku ve Velké Británii, nese označení A234 a jedná se tedy o jinou variantu, než která byla zkoumána českým Vojenským výzkumným ústavem v Brně.“

Resort také uvedl, že jsou informace zpravodajských služeb týkající se výskytu látky zvané Novičok v Česku v utajeném režimu. Ministerstvo zahraničních věcí proto nechce a nemůže zacházet do detailů,“ uvedl ve čtvrtek resort. 

Likvidace v laboratoři

Ministerstvo dodává, že se armáda prostřednictvím brněnského ústavu specializuje na ochranu proti chemickým látkám. Proto také musí znát jejich vlastnosti.

„Příslušná analýza probíhá formou laboratorní mikrosyntézy, která však není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu.“ 

Ústav v Brně má pro výzkum malého množství chemických látek (v řádech několika mililitrů) souhlas Organizace pro zákaz chemických zbraní. Vlastní látka je poté vždy laboratoří ihned zlikvidována, nikde se neskladuje, což byl i případ látky A230.

Babiše překvapuje, že se rozvědky rozcházejí v otázce Novičoku. Chce vysvětlení

Číst článek

Drábová: mikrosyntézy se hlásit nemusí

K situaci se v pátek pro server lidovky.cz vyjádřila Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který kontroluje dodržování českých závazků v rámci smlouvy o nešíření chemických zbraní. Podle Drábové z kontrol nevyplývá, že by vojenský výzkumný ústav s látkami pracoval.

„Ale mohlo být syntetitzováno malinkaté množství, které bylo však při testování zničeno. Detekční přístroj si nabere vzorek a ten přestává existovat. O této mikrosyntéze nám říkat nemusejí,“ uvedla pro server Drábová. Dodala zároveň, že v souvislosti s Novičoky kontroloři za posledních dvacet let dohledali spíše jen teoretické práce.

Český prezident vyvrátil žvásty Mayové o Novičoku, reagovala Moskva na Zemanova slova

Číst článek

Spor s Ruskem

Rusko v minulosti označilo Česko za jednu ze zemí, které Novičok vyvíjely. Premiér v demisi a šéf ANO to ale ostře odmítl. A stejně tak učinili i ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický z ANO a ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová za ANO. Prezident Zeman pak koncem března uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl na území Česka jed Novičok skutečně vyvíjen nebo skladován.

Bezpečnostní informační služba pro prezidenta následně zprávu vypracovala, nechtěla ji ale více komentovat. „BIS úkol splnila a bude v zadaném termínu předán panu prezidentovi. Vzhledem k tomu, že zpráva je klasifikována, tedy v režimu utajení, nemůžeme její obsah jakkoliv komentovat," uvedl koncem dubna mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Ten se však k výsledkům BIS sám vyjádřil, a to v televizi Barrandov. „Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován Novičok, byť v malém množství, a poté zničen. Víme kdy a víme, kde to bylo,“ prohlásil prezident.

V pátek na prezidentova slova reagoval mluvčí BIS Šticha na twitteru: „Rozdíl mezi vyrobit a zkoumat je jako rozdíl mezi semínkem vinné révy a koňakem.“

dbr, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme