Sněmovna se sejde kvůli Novičoku. Mimořádnou schůzi podpořili poslanci z pěti stran

Poslanci se příští čtvrtek sejdou na mimořádné schůzi kvůli Novičoku a výrokům prezidenta Miloše Zemana. O svolání požádal předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Pod žádost o svolání se podle něj podepsalo 55 poslanců z klubů TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a KDU-ČSL.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Svolání ještě neznamená, že se schůze nakonec uskuteční, protože poslanci nemusí schválit její program, jak se již v tomto volebním období stalo. Navzdory tomu se otevře debata řečníků s přednostními právy, tedy předsedů klubů i stran, členů vedení sněmovny nebo členů vlády.

Sněmovna se Novičokem zabývat nebude, poslanci KSČM, SPD a ANO bod zamítli

Číst článek

Tématem schůze bude usnesení sněmovny k údajné výrobě a testování látky Novičok na území České republiky.

„Pan prezident svým výrokem těžce poškodil Českou republiku ve prospěch ruské propagandy, když tvrdil, že něco takového bylo u nás vyráběno. Nebylo a Poslanecká sněmovna jako nejvyšší ústavní autorita by něco takového měla jasně říct," řekl předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl Novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby.

„Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován Novičok, byť v malém množství, a poté zničen. Víme kdy a víme, kde to bylo.“

Miloš Zeman (prezident)

Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že Novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska.

Prezidentova slova o výrobě Novičoku v Česku následně popřel například premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš, sněmovní zahraniční výbor a senátní bezpečnostní a zahraniční výbor. Na základě zpráv tajných služeb, které se podle nich neliší, uvedli, že jed se v Česku nevyráběl ani neskladoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme