Novinář a dlouholetý rozhlasový redaktor Jan Petránek převzal medaili Za zásluhy

Prezident Miloš Zeman u příležitosti oslav založení samostatného Československa ocenil významného novináře a dlouholetého rozhlasového redaktora Jana Petránka. Dnes 84letý Petránek patří mimo jiné ke generaci novinářů, kteří změnili tvář Československého rozhlasu v 60. letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání | Foto: Filip Jandourek

V srpnu 1968 byl Jan Petránek jedním z těch, kdo vysílali z ostřelované budovy rozhlasu. Pak následovaly první politické represe.

Ještě před tím, než nové vedení rozhlasu Petránka vyhodilo, stihl ještě v roce 1969 okomentovat v přímém přenosu přistání na Měsíci:

„První pozemšťan se dostává na povrch Měsíce. Za šest minut, čtyři hodiny našeho času, první krok. A zde je krásný výrok: Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Petránek patří ke generaci novinářů, kteří změnili tvář Československého rozhlasu v 60. letech. Prezident Zeman ho ocenil medailí Za zásluhy

Za normalizace nesměl pracovat jako novinář a po podpisu Charty 77 se mohl živit jen manuální prací. Po roce 1989 pak následoval velký návrat a příležitost odborně komentovat dění ve světě.

„Honza Petránek byl významným novinářem v těch relativně liberálních 60. letech, ale nebál se v období normalizace doslova ničeho a choval se opravdu nesmírně statečně. To je velice důležitá věc a myslím si, že to bychom Honzovi Petránkovi neměli nikdy zapomenout,“ připomněl jeho statečnost komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Jan Petránek je stále aktivní a sleduje aktuální dění. S podobou současných médií ale není zcela spokojený.

„Když už mají desítky soukromých rozhlasových stanic tu svobodu, že jsou do značné míry zahlcovány bulvárním stylem, to je něco, co si myslím, že svoboda nemá mít špinavý zadek,“ okomentoval Petránek.

Státní vyznamenání / medaile - přehled | Foto: Český rozhlas

Státní vyznamenání / medaile - jak na něj dosáhnout | Foto: Český rozhlas

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme