Novináři vedou kampaň proti zajišťovacím příkazům. Naplňují znaky hybridní hrozby, napsal Pilný Chovancovi

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) se domnívá, že novináři vedou kampaň proti zajišťovacím příkazům a že za nimi mohou stát zločinecké skupiny. Proto poslal dopis ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), po němž a jeho Centru proti terorismu a hybridním hrozbám chce stanovisko, jestli nejde o diskreditační kampaň proti státním zájmům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr financí Ivan Pilný | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle serveru Neovlivní.cz, který na dopis upozornil, že požadavek je reakcí na reportáže Zvláštního vyšetřování portálu Seznam.cz, kde popisovali používání zajišťovacích příkazů.

V dopisu, který ministr financí poslal Chovancovi a který server zveřejnil, žádá o radu, „jak dále postupovat proti mediální, dezinformační kampani, která dle našeho názoru naplňuje znaky hybridních hrozeb“, píše resort v dopisu.

Zajišťovací příkazy můžou likvidovat firmy. Prověřím to, slibuje ombudsmanka Šabatová

Číst článek

Podle Pilného jde o snahu zdiskreditovat „dobré jméno ministerstva financí a jeho činnosti související s bojem proti možným daňovým únikům“. Účinným nástrojem jsou podle nich právě zajišťovací příkazy.

„Uvedené kroky mohou být účelově vedeny ze strany skupin působících na straně organizovaného zločinu,“ píše ministr financí na konci dopisu.

Existenci dopisu potvrdili oba ministři. „Museli jsme se ozvat,“ řekl redakci Seznam Zprávy Pilný. „Dopis pana ministra Pilného mi ze všeho nejvíc připadá jako útok na svobodu médií. Přesto jsem dopis předal expertům ministerstva vnitra, aby jeho obsah posoudili,” napsal serveru Neovlivní.cz Chovanec.

Proti dopisu Pilného protestuje Syndikát novinářů: „Je to nepřijatelný útok na svobodu slova, svobodu informace získávat a informace šířit."

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme