Novinářka Slonková měla zemřít

Policie odhalila plán na fyzickou likvidaci redaktorky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové. V této souvislosti policie obvinila čtyři lidi, na které soud uvalil vazbu. Jedním z nich je bývalý generální sekretář exministra zahraničí Jana Kavana Karel Srba. Dále je ve vazbě Srbova přítelkyně a dva "zlodějíčci" z Prachaticka. Všichni čelí podezření z přípravy vraždy, za kterou jim hrozí 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sabina Slonková

Sabina Slonková | Foto: MF Dnes | Zdroj: AFP

O přípravě vraždy redaktorky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové informoval policii jeden z možných pachatelů, který se činu zalekl. Podle nepotvrzených informací tento muž není ve vazbě spolu s ostatními čtyřmi obviněnými.

Z organizování zločinu je podezřelý mimo jiné bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Informaci potvrdila Slonková, mluvčí policejního prezídia ji nechala bez komentáře. Barnabáš Liška z českobudějovického krajského státního zastupitelství na dotaz Českého rozhlasu, zda mezi 4 obviněnými je i exsekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, odpověděl: "Ano to mohu potvrdit. Celkem je ve vazbě tento člověk a další tři osoby. Všichni shodně pro přípravu trestného činu vraždy podle paragrafu 7 odstavec 1 a paragrafu 219 odstavec 1 a 2 Trestního zákona. Vražda měla být spáchána nejpozději do 10.7. tohoto roku a policie se o ní dozvěděla tak, že jeden z pachatelů, který ji měl vykonat, záměr organizátorů oznámil policii."

Přehrát

00:00 / 00:00

Barnabáš Liška potvrzuje, že ve vazbě je i Srba

Jak řekla Slonková, obvinění plánovali vraždu na předminulou středu. K činu chtěli původně použít plastickou trhavinu semtex. "Ve finále změnili vražednou zbraň na pistoli. Měli mě zabít třemi ranami do hlavy a ještě pořezat, aby ztížili identifikaci," upřesnila novinářka.

Přípravu hrůzného činu mohl Srba chystat podle Slonkové jako odplatu za jejich kritické články o pochybném pronájmu Českého domu v Moskvě. To, že kvůli tomuto zveřejněnému případu musel Srba opustit post státního úředníka na ministerstvu zahraničí, je podle Slonkové jeden z důvodů jeho záměru. "Posléze jsme napsali pár textů o tom, že si coby státní úředník žije velmi nad poměry, protože nakoupil a zrekonstruoval rozsáhlé usedlosti za tolik miliónů, které prostě legálně co by státní úředník, jehož plat nikdy nepřekročil 40 tisíc, nemohl vydělat."

Přehrát

00:00 / 00:00

Sabina Slonková o pravděpodobných důvodech přípravy vraždy

Celý případ odhalili jihočeští kriminalisté ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Českému rozhlasu to potvrdil zástupce ředitele jihočeské policie Jan Bouchal. "Mohu potvrdit, že jihočeská policie pracovala na případu odhalování případu trestného činu vraždy, který později předala před realizací Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ten může poskytnout další informace."

Od skandálu se distancuje exministr zahraničí Jan Kavan. Ten podle tisku přijal Srbu na doporučení tehdejšího šéfa premiérových poradců Miroslava Šloufa. Bývalý šéf české diplomacie Jan Kavan v New Yorku prohlásil, že je Srbovým vzetím do vazby velmi překvapen, Kavan řekl, že Srba odešel z ministerstva před rokem a půl a on sám s ním od té doby nebyl ve styku. O jeho aktivitách nic nevím, dodal s tím, že další vývoj případu bude sledovat jako každý jiný občan.

Stanislav Gross prostřednictvím své mluvčí tisku sdělil, že jeho podřízení intenzívně pracují nejen na odhalení pachatelů a organizátorů, ale také motivů a všech souvislostí, které k objednání vraždy vedly.

Jak Radiožurnálu řekl šéfredaktor Mladé Fronty Dnes Pavel Šafr, deník už podnikl bezpečnostní opatření na ochranu svých lidí. Odmítl je však specifikovat. Vyjádřil nad kauzou znechucení i očekávání, že policie a orgány činné v trestním řízení věc došetří.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Šafr k přípravě nájemné vraždy

Sabina Slonková se narodila v roce 1973 v Praze. Vystudovala střední ekonomickou školu. V druhém ročníku poprvé absolvovala měsíční praxi v MF DNES, nejprve jako sekretářka, později jako autorka krimi rubriky. V osmnácti letech dostala od tehdejšího šéfredaktora MF DNES nabídku zůstat v redakci na stálou smlouvu jako redaktorka domácího zpravodajství. Od roku 1992 se novinářka výrazněji orientuje na bezpečnostní problematiku, časem dostala na starost přímo resorty ministerstva vnitra a tajných služeb.

Nejde o první plánovanou vraždou novináře v Čechách. Právě v této době se u soudu řeší případ šumperského obchodníka s lehkými topnými oleji Vratislava Kutala, který si měl podle obžaloby objednat v roce 1993 likvidaci novináře Stanislava Čecha píšícího pro deník Blesk. Najatý vrah ale vraždu nevykonal.

Celá kauza vede i k tomu, že bývalý ředitel konferenčního centra Štiřín Václav Hrubý nevyloučil, že se pokusí iniciovat opětovné přešetření takzvané štiřínské aféry. Hrubý tvrdí, že čelil výhrůžkám fyzické likvidace. V aféře Štiřín účinkoval právě bývalý ředitel provozní sekce ministerstva zahraničí Karel Srba.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová, Mirka Nezvalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme