Novinářská cena 2018: Cenu veřejnosti získal Ján Kuciak, třetinu ocenění si odnesl Český rozhlas

Česko-slovenskou cenu veřejnosti na Novinářských cenách 2018 posmrtně získal zavražděný slovenský investigativní reportér Ján Kuciak za článek o italské mafii na Slovensku. Nejlepším analyticko-investigativním článkem se staly texty Kristýny Novotné z webu iROZHLAS.cz o čerpání dotací pro malé firmy těmi velkými. Výsledky soutěže vyhlásili organizátoři z Nadace OSF ve čtvrtek v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak na snímku ze serveru Aktuality.sk. | Zdroj: Aktuality.sk

Ocenění za nejlepší rozhovor si odnesla Kateřina Šafaříková z Respektu za interview „Nelituju se. A děkuju za to Kafkovi“ s francouzským spisovatelem a novinářem Philippem Lançonem, který přežil teroristický útok na redakci Charlie Hebdo. Ocenění za nejlepší psanou reportáž získal Marek Šálek z časopisu Reportér za sérii „Svět mimo Prahu“.

Dotace pro malé zemědělce čerpaly i velké firmy. Fond ministerstva chybu odmítá, důkaz ale tají

Číst článek

Nejlepší komentáře měl David Klimeš v časopise Ekonom a nejlepším analyticko-investigativním článkem porota vyhodnotila sérii textů k dotacím pro malé firmy, které čerpaly i ty velké, na webu iROZHLAS.cz od Kristýny Novotné. V kategorii audiovizuální žurnalistiky nejvíce bodoval pořad Dvacet minut Radiožurnálu Marie Bastlové na Českém rozhlasu.

„Udělené ceny jasně ukazují tři věci. Že v Českém rozhlase dokážeme dělat kritickou žurnalistiku. Že vedle tradičního vysílání se vyplatila energie vložená do zpravodajského serveru iROZHLAS.cz. A že tu máme kreativní kolegyně a kolegy s progresivními nápady a myšlením. To vše pod střechou moderního média veřejné služby. Jsem sice Pokorný, ale dnes můžu být i pyšný,” okomentoval ocenění ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu Jan Pokorný.

„Těší mě, že třetina ocenění v Novinářské ceně 2018 putuje do Českého rozhlasu a reflektuje tak jeho poslání média veřejné služby,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Nejlepší reportáží v kategorii audiovizuální žurnalistiky byla série o Jánu Kuciakovi týmu Reportéři ČT. Stáňa Raupachová z reportérů ČT pak získala ocenění za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek pro svou reportáž Utajené kaly.

‚Zase mě tlačíte…‘ Proč redaktorky z Českého rozhlasu získaly Novinářské ceny za rok 2018?

Číst článek

V kategorii regionální žurnalistiky cenu získala Petra Klimková z MF Dnes za seriál příběhů kulaků z Hané. V kategorii on-line žurnalistiky cenu získal Kreativní HUB Českého rozhlasu & Brainz VR za Návrat 68.

Ocenění za žurnalistiku zaměřenou na řešení si odnáší Petra Dlouhá z Finmagu za téma „Pomůžu Ti najít slast“ o sexuálním životě lidí s postižením.

Nadace OSF uděluje Novinářské ceny žurnalistům, jejichž díla mají důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické společnosti. Nominace do soutěže mohli posílat veřejnost, redakce i novináři.

Nominované příspěvky musely být uveřejněny v České republice od 1. ledna do 31. prosince 2018. Příspěvky hodnotí nezávislí odborníci, osobnosti mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme