Křepelka pro Kristýnu Novotnou z iROZHLAS.cz. ‚Nasazení, důslednost, veřejný zájem,‘ charakterizuje ji porota

Kristýna Novotná, redaktorka serveru iROZHLAS.cz, si ve čtvrtek odpoledne v Havlíčkově Brodě převzala Novinářskou křepelku. Ocenění pro novináře ve věku do 33 let získala podle poroty za příkladné nasazení, průbojnost, důslednost a snahu dělat novinařinu ve veřejném zájmu. Ocenění získal také Jakub Zelenka z Aktuálně.cz a Hospodářských novin.

Havlíčkův Brod (Aktualizováno: 16:22 24. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porota Kristýnu Novotnou ocenila za pokrývání domácí politické scény pro server Českého rozhlasu iROZHLAS.cz.

Kristýna Novotná

Působila v redakci internetového deníku Echo24, kde posbírala první novinářské zkušenosti. Postupně se vypracovala na redaktorskou pozici a začala se specializovat na politiku. Vystudovala bohemistiku na Univerzitě Karlově a mediální studia tamtéž.

Do Českého rozhlasu nastoupila na jaře 2017 a byla u zrodu serveru iROZHLAS.cz. Je držitelkou průkazu vůdce malého plavidla.

Upozornila například na nesrovnalosti v majetkovém přiznání Andreje Babiše z hnutí ANO, brněnští politici z ANO jí zase museli vysvětlovat, jak to bylo s miliony, které tekly do jejich regionální kasy.

Novotná zkoumala i neprůhledné financování Strany práv občanů, která se stokorunou na transparentním účtu financovala kampaň Miloše Zemana. Snažila se rozkrýt i finanční toky v krajských organizacích SPD Tomia Okamury.

Loni na jaře popsala minulost šéfa kampaně prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše, její zjištění se pak mnohokrát citovalo ve všech relevantních médiích.

„Kristýně především blahopřeji. Jsem nadšen, že rozhlasové zpravodajství má dalšího novináře, který má svou cenu. Kolegové v iROZHLASu by si měli v redakci někam namontovat větší polici, protože jsem přesvědčený, že je sice to ocenění první, ale nikoliv poslední,“ uvedl ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu Jan Pokorný.

Novinářskou křepelku za Český rozhlas naposledy získal v roce 2013 redaktor Jan Kaliba, který je v nyní zpravodajem ve Spojených státech amerických.

Novinářskou křepelku získal rovněž Jakub Zelenka z Aktuálně.cz a Hospodářských novin. Porota u něj ocenila investigativní nasazení, zejména v oblasti dezinformací a fake news.

Hlavní cenu dostala Witowská

Novinářské ceny každoročně uděluje Nadace Český literární fond. Hlavní cenu Karla Havlíčka Borovského získá za rok 2017 Světlana Witowská z České televize. Odborná porota vedená Martinou Riebauerovou ocenila její umění vést rozhovor s nadhledem, důsledností a elegancí.

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, ve které zasedli Martina Riebauerová, Jan Bumba, Lukáš Jelínek, Miroslav Konvalina, Jiří Pehe, Jaroslav Spurný a Jan Šmíd. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50 tisíci korunami. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 korun.

„Jsem ráda, že se to stalo teď, kdy je Česká televize trnem v oku mnoha lidí,“ řekla Witowská. V České televizi začala pracovat v roce 1996. Pořad Interview ČT24 moderuje od roku 2014.

Witowská moderovala mimo jiné letos v lednu finálovou debatu prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Jiřího Drahoše.

Loni Cenu Karla Havlíčka Borovského získala Kateřina Šafaříková z časopisu Respekt. Odborná porota v čele s Martinou Riebauerovou ji ocenila za psaní překračující hranice v Evropě a udržující v napětí tuzemský diplomatický sbor.

Držiteli Novinářské křepelky se v roce 2017 stali Lukáš Prchal z Aktuálně.cz a Hospodářských novin a Lukáš Senft z Deníku Referendum.cz. Prchal získal cenu za investigativní objevy a zasvěcené nadšení, s nímž se do nich pouští. Senft přesvědčil porotu svou schopností nahlížet na originální témata z netradičních úhlů, avšak vždy v duchu humanismu.

Ondřej Luštinec, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme