Novinářskou křepelku získal datový novinář iROZHLAS.cz a Českého rozhlasu Jan Cibulka

Soudí se s úřady, vzdělává v oblasti kyberbezpečnosti, učí studenty a taky interpretuje data... tak by mohlo vypadat záhlaví životopisu datového novináře serveru iROZHLAS.cz a Českého rozhlasu Jana Cibulky, který získal Novinářskou křepelku, ocenění pro mladé žurnalisty do 33 let. Cena je součástí novinářských cen, které každoročně uděluje Nadace OSF.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:00 3. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ocenění si velmi vážím, a třeba dodat, že datová novinařina, které se věnuji, je týmový obor. Mé díky tak směřují jak kolegyním a kolegům z datového týmu a z redakce webu iROZHLAS.cz, tak i celému rozhlasovému zpravodajství, kam mám tu čest patřit,“ zdůraznil Jan Cibulka.

„A lví podíl mají samozřejmě koncesionářky a koncesionáři Českého rozhlasu, protože jen díky nim můžu dělat práci, která mě opravdu naplňuje,“ doplnil.

Počasí, věc neveřejná. Jak stát obchoduje s meteorologickými daty?

Číst článek

Novinářská křepelka - Jan Cibulka

Datový žurnalista a redaktor serveru iROZHLAS.cz Jan Cibulka je výraznou osobností českého internetu nejen v datařské komunitě.

Kromě interpretace dat se přes publikaci na iROZHLAS.cz a přednášky podílí na rozšiřování vědomostí uživatelů internetu v oblasti bezpečného pohybu na něm. Je spoluautorem podcastové série o bezpečnosti na internetu Cookies.

Bojuje taky s institucemi a snaží se prosadit svobodný přístup k datům a informacím - pro připomenutí: na jeho stranu se postavil Ústavní soud ve sporu s českou policií. Svou vytrvalostí taky dosáhl zpřístupnění meteorologických dat.

‚Instituce tu jsou pro občany, ne naopak.‘ Datový novinář vysvětluje, proč se obrátil na Ústavní soud

Číst článek

Stejně tvrdohlavě informuje o vzniku takzvaného dezinfo zákona s důrazem na jeho odborný aspekt. Sleduje zdravotní, justiční a environmentální data a interpretuje je ve veřejném prostoru, informuje o ochraně osobních údajů a jejich zneužitelnosti institucemi.

Po celou dobu pandemie Covid-19 se v Českém rozhlase podílel na interpretaci covidových dat. Pravidelně se spolupodílí na unikátní volební aplikaci, která umožňuje sdílet průběh a výsledky voleb na webových stránkách.

„Show před oponou nahrazuje obrovskou pracovitostí za ní,“ charakterizuje Cibulku šéfredaktor serveru iROZHLAS.cz Martin Samek.

Kompletní dílo Novinářské křepelky - Jana Cibulky na iROZHLAS.cz najdete ZDE.

Další ocenění

Cenu za nejlepší psaný rozhovor si odnesla reportérka Deníku N Petra Procházková a za nejlepší psanou reportáž dvojice z týdeníku Respekt Ondřej Kundra a Tomáš Brolík.

Za nejlepší audiovizuální reportáž ocenila porota Michala Kubala a Vojtěcha Höniga z České televize. Nejlepší audiovizuální rozhovor vytvořili podle poroty Nikola Klepáčková a Lukáš Nechvátal (investigace.cz).

Československou cenu veřejnosti si odnesla Zdislava Pokorná z Deníku N a cenu za inovativní online žurnalistiku Pavel Kasík a Matouš Lázňovský ze Seznam zpráv. Cenu Karla Havlíčka Borovského získal zahraniční zpravodaj České televize v Turecku Václav Černohorský.

Novinářská cena 2022

Kategorie psané žurnalistiky

Nejlepší rozhovor - Petra Procházková: Měli jste nás za šváby, teď uvidíte. Jste pro nás trofej, o kterou se podělíme s Američany, říká ruský politolog (Deník N)

Nejlepší reportáž - Ondřej Kundra, Tomáš Brolík: Cesta před boží i pozemský soud (Respekt)

Nejlepší komentář - Stanislav Biler: Buďte sami sebou! (Jádu)

Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek - Petr Třešňák: Kdo zabil Dorotu Š. Český stát potichu týrá své nejzranitelnější občany (Respekt)

 

Kategorie audiovizuální žurnalistiky

Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse - Nikola Klepáčková, Lukáš Nechvátal: Neděkuj, pamatuj (investigace.cz)

Nejlepší reportáž - Michal Kubal, Vojtěch Hönig: Ukrajina: tváře války (Česká televize - ČT24)

Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek - Adéla Paclíková, Ondřej Golis, Petr Orozovič: Ruská spojka (Česká televize - ČT1)

 

Zvláštní ceny

Cena za inovativní online žurnalistiku - Pavel Kasík, Matouš Lázňovský: Omikron je mírnější i nebezpečnější zároveň. Jak z toho vyjde Česko? (Seznam zprávy)

Cena za Solutions Journalism - žurnalistiku zaměřenou na řešení - Dominika Hromková, Michaela Endrštová: Kamarád na dva roky. Útěku učitelů ze škol začínají bránit zkušenější mentoři (Aktuálně.cz)

Cena za regionální žurnalistiku - Marek Osouch, Jiří Punčochář: Střet zájmů? Nebude, tvrdí o vstupu do politiky majitel Komety Zábranský (MF Dnes - Brno a jižní Morava)

Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura - Petr Polák: titulky Deníku N (Deník N)

Česko-slovenská cena veřejnosti - Zdislava Pokorná: Jak Mynář a Nejedlý řeší na Hradě vlastní byznys. Měsíc jsme sledovali jejich schůzky (Deník N)

Zvláštní ocenění - Petr Koubský: Co všechno Putin zamlčel. Vyprávíme dějiny Ukrajiny, jak se skutečně odehrály; Proč Rusové až k Putinovi a jeho válce proti Ukrajině došli? Dějiny Ruska nabízejí odpověď (Deník N)

Cena Karla Havlíčka Borovského - Václav Černohorský (Česká televize)

Novinářská křepelka - Jan Cibulka (iROZHLAS.cz)

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme