Novinka letošního sčítání lidu: Možnost vyplnit formuláře online

Kolik lidí u nás má počítač a připojení k internetu? Tak na to se ptají statistici při sčítání lidu poprvé. Odpověď vlastně dostanou dvakrát: jednou tak, že na otázku odpovíme a podruhé, že internet použijeme a vyplněné formuláře přes něj odešleme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání lidu. (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Existují tři způsoby, jak vyplněné sčítací listy odevzdat: Vrátit je komisaři - v takovém případě si s vámi při předání hned domluví, kdy si pro ně přijde, poslat je bezplatně poštou - k tomu vám dá příslušnou obálku, nebo přes internet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké jsou výhody vyplňování sčítacích formulářů online, zjišťovala Lucie Weissová.

„První, co člověk musí udělat je, že se přihlásí na internetovou stránku www.scitani.cz. Zde najde odkaz na vyplňování formulářů online a může začít stahovat formuláře. Důležité ale je, že k tomu musí mít papírové formuláře, protože na nich najde příslušné kódy, pod kterými se přihlásí,“ přiblížila Petra Kuncová z ČSÚ.

Upřesnila, že pro internetové vyplňování je zapotřebí mít správný software, tedy Adobe Reader verze 9.0 a vyšší, tento software je k dispozici ke stažení zdarma,“ upřesnila Petra Kuncová.

Na počítač až po 25.3.

Unikátní kódy na sčítacích formulářích jsou kombinací čísel a písmen a najdete je u čárového kódu v pravém dolním rohu formulářů. Kdybyste si hned chtěli ověřit, jestli formuláře na internetu najdete, budete mít ale smůlu.

„Protože rozhodným okamžikem sčítání je půlnoc z 25. na 26. března. Je možné elektronické formuláře stahovat až po tomto rozhodném okamžiku. Jejich odesílání bude možné do 14. dubna,“ vysvětlila Kuncová.

Český statistický úřad se dušuje, že data, která online pošlete, jsou téměř dokonale chráněna. Jak konkrétně, nechce samozřejmě prozradit, až na jednu výjimku.

„Jedno z bezpečnostních opatření je to, že není možné formuláře uložit do počítače, právě proto, aby nikdo cizí z počítače nemohl formuláře znovu vytáhnout. Aby si byl ale jistý, že data z něj dorazila do ČSÚ v pořádku, vygeneruje se potvrzení, které si člověk může uložit a může si ho vytisknout,“ řekla Kuncová.

Výhody vyplňování formulářů online jsou jasné: nemusíte nic vypisovat, jen vybrat z nabídky, spletete-li se zmáčknete kouzelnou klávesu delete a je-li někdo z vaší domácnosti třeba v zahraničí, pošlete mu jeho kódy a on se může zúčastnit sčítání třeba na druhém konci světa.

Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme