Novinky v roce 2011: Cizince čekají změny při žádosti o povolení k pobytu

Od ledna se mění některá pravidla pro cizince, žádající o pobyt v České republice. Nově budou muset lidé ze zahraničí žádat o povolení osobně a nikoliv v zastoupení. Žádosti nebude vyřizovat cizinecká policie, ale odbor ministerstva vnitra. Za poplatky si navíc zahraniční pracovníci připlatí až čtyřnásobek původní ceny. Se změnami proto nesouhlasí neziskové organizace ani sami cizinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinci v Česku | Foto: Správa uprchlických zařízení

Cizinci od ledna nejen že zaplatí až čtyřnásobek původní ceny z poplatků k žádosti o trvalý pobyt, ale nemohou se nechat ani nikým na úřadech zastupovat. Tím chce ministerstvo vnitra zamezit rozšířenému klientelismu a zprostředkovatelsví.

Neziskové organizace ale tvrdí, že pozměněný zákon zprostředkovatele nevymýtí, ale naopak povede ke zdražení jejich služeb. Cizinci totiž budou muset sice dojít osobně na úřad, ale anglicky se tam většinou nedomluví, takže opět budou tlumočníka nebo zprostředkovatele potřebovat.

Nový zákon pak podle nich neřeší ani dlouhé čekací doby na cizinecké policii nebo byrokracii. Podle některých pak tyto novinky mohou nejen vypudit z České republiky tisíce cizinců z východu, ale i vysoké manažery mezinárodních firem.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme