Novinky v roce 2011: Končí regulovaný nájem u asi 400 000 bytů

Dneškem končí regulovaný nájem ve zhruba čtyř stech tisícovkách bytů. Pokračovat bude jen ve většině krajských měst - s výjimkou Ostravy a Ústí nad Labem, v Praze a větších městech středních Čech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení

Bydlení | Foto: Tomáš Adamec

Pokud se nájemník a majitel bytu nedohodnou na nové smlouvě, pokračuje ta, kterou už spolu uzavřenou mají. Kvůli určení výše nájmu se také mohou obrátit na soud. Podle předsedy Sdružení majitelů domů a bytů Tomislava Šimečka je ale soud až krajním řešením:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous

„My doporučujeme rozhodně, aby se snažili s nájemníky dohodnout. Soud je až nejposlednější řešení. Pokud nebude možnost dohody, tak nezbyde, než jít k soudu. K tomu není třeba žádného dalšího paragrafu v občanském zákoníku, protože to je povinnost soudu, když se na něj obrátí dvě strany, které se nemohou dohodnout, soud je povinen rozhodnout,“ míní Šimečka.

Cenové mapy, které mají pomoci s určením výše nájmu, budou k dispozici nejdřív od konce února. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský ale nečeká, že by soudy byly zavalené žalobami na určení výše nájemného:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský

„V okamžiku, kdy by některý majitel chtěl enormně zvýšit nájemné u sociálně slabších skupin tak, aby se vlastně pokusil nájemníky z bytu dostat. To je právě ten důvod, proč se urychleně snažíme připravit cenovou mapu, aby nájemníci měli nějaké vodítko a samozřejmě říkáme všem: , pokud přijde majitel s neúměrnými požadavky – nikdo nemusí nic podepisovat, ve finále musí rozhodnout soud, zda má majitel bytu pravdu.“

Advokátka majitelů domů Klára Samková přitom tvrdí, že kvůli nájemnému hrozí až 80 tisíc soudních sporů. Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous si ale myslí, že situace nebude tak kritická: „Já věřím tomu, že ve většině případů dojde k dohodě. Pokud nastanou excesy tak to nebude tak významné procento.“

Poradny mají napilno

Nájemníkům i majitelům bytů, kteří si nebudou vědět rady s uzavíráním nových nájemních smluv, bezplatně poradí ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení nájemníků. Kontakty na jejich telefonní linky, emailové adresy i poradny lidé najdou na jejich internetových stránkách. V každém kraji je poraden několik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba

Pokud se kvůli zvýšení výdajů dostane nájemník do tíživé sociální situace, může pořádat o příspěvek na bydlení.

Podle předsedy Sdružení nájemníků Milana Taraby poradny odpovídají i na tyto otázky: „Kromě poradenství v bytové oblasti, také poskytujeme rady při získávání příspěvku na bydlení a příspěvku v hmotné nouzi ve formě doplatku na bydlení.“

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme