Novinky v roce 2011: Novela zákona o dani z příjmu dopadne i na handicapované
S Novým rokem přichází řada změn. A jednou z nich je novelizace zákona o dani z příjmu, která dopadne i na handicapované lidi, respektive jejich zaměstnavatele. Mnohé firmy si prý udělaly ze zaměstnávání zdravotně postižených lidí byznys a tomu je třeba udělat přítrž. Tak alespoň zdůvodňuje změny ministerstvo financí.
„Zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají osoby se zdravotním postižením si často, když si vypočítají všechny úlevy na daně, žádnou daň neplatí. Neboť většina z těch lidí je buď na nule nebo jsou v lehkém minusu. To je zapotřebí si uvědomit,“ řekla poslankyně ODS Lenka Kohoutová.
Nikola Bojčev v Dopoledním Radiožurnálu mluvil o zaměstnávání handicapovaných.
Některé podniky samozřejmě změny v zákoně o dani z příjmu, tedy zrušení padesátiprocentní slevy, zaskočilo. Ty dobře fungující to ale chápou, jak potvrzuje ředitel Ergotepu Petr Herinek.
„Pokud by se šlo tou cestou, že by se začalo pracovat s výší odečitatelných položek, tak to by bylo něco, co by se dotklo většiny zaměstnavatelů z toho důvodu, že odečitatelné položky většinu sociálních firem do zisku ani nepustí. Jsou tady ale firmy, které s malým počtem zaměstnanců generují obrovské obchodní případy. Myslím si, že právě tam patří tato daňová úprava,“ domnívá se Herinek.
Některé firmy váhají se zaměstnáním tělesně postiženého člověka. Je třeba počítat s trochu odlišnými podmínkami. Nicméně třeba Petr Herinek potvrzuje, že takový člověk může pracovat stejně výkonně jako zdravý.
„Hlavním zadáním pro sociální podnikání je vytvářet kvalitní pracovní pozice pro tyto lidi. A na kvalitních pozicích se snažit smazávat právě rozdíly v handicapu, to znamená hodně individuální přístup k lidem. A když se to podaří, tak se dá říct, že potom ve výkonu ne úplně musíte ten rozdíl vnímat,“ dodal Herinek.
Úřady práce v současné době evidují přes šedesát čtyři tisíc lidí se zdravotním postižením.