Novinky v roce 2011: Za nevyčištěný komín hrozí pokuty

Několikatisícová pokuta od hasičů a k tomu méně peněz od pojišťovny mohou od nového roku potkat toho, kdo vyhoří kvůli nevyčištěnému komínu. Hasiči si od změn slibují snížení počtu požárů kvůli spalinami zaneseným komínům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouřící komíny | Foto: Marián Vojtek

„Nařízení vlády umožňuje občanům, aby si sami vyčistili komíny, kouřovody u spotřebičů na pevná paliva, to znamená uhlí, dřevo a podobně, a o výkonu do 50 kilowatt, což se tedy v podstatě týká všech rodinných domků i menších spotřebičů paliv, jako jsou kuchyňské sporáky, kamna provozované i v činžovních bytech,“ připomněl prezident Společenstva kominíků Emil Morávek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové nařízení o čištění komínů se zajímala redaktorka Květa Moravcová.

Podle něj si pak ještě jednou ročně musíte pozvat kominíka, aby vám komín odborně zkontroloval. Zda to uděláte, je jen na vás. Když ale nedejbože kvůli zanesenému komínu vyhoříte, pojišťovny vám mohou vyplatit méně peněz, než kolik byste od nich jinak mohli dostat.

„Pokud by pojistná událost vznikla v přímé souvislosti se zanedbáním péče o komín, může pojišťovna v některých případech pojistné plnění adekvátně snížit, a to podle závažnosti konkrétního porušení povinností,“ řekl Tomáš Zavoral z České pojišťovny.

Pokuta až 25 tisíc

Míru vašeho případného zavinění navíc posoudí i hasiči. Podle Zdeňka Hoška z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru může majitel domu dostat několikatisícovou pokutu.

„Dočetl jsem se v novinách, že každý dostane okamžitě dvacet pět tisíc pokutu, což samozřejmě není pravda. Je to horní hranice rozpětí pokuty, která je od nuly do pětadvaceti tisíc. Záleží na míře a délce zanedbávání povinnosti,“ vysvětlil Hošek.

Ročně vypukne kvůli nevyčištěným komínům zhruba tři sta požárů, při kterých zemřou desítky lidí a škody dosáhnou desítek milionů korun. Nové vládní nařízení by mohlo podle prezidenta Společenstva kominíků Emila Morávka počet požárů o něco snížit, řada lidí už má dokonce kominíka objednaného.

„Už máme několik desítek objednávek na příští rok, kde lidé volají, aby si s předstihem zajistili kominíky, protože mají strach, že kominíka potom neseženou,“ dodal Morávek. Kominíci říkají, že s péčí o komíny je to jako s autem. Pokud jste majitel, musíte se starat.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme