Noviny o Krejčířovi, korupci a karlovarském filmovém festivalu

Dvě témata vévodí dnes titulním stranám celostátních deníků: Mladá fronta Dnes a Lidové noviny připomínají výsledky ankety o nových sedmi divech světa. Hlasování bylo podle Hospodářských novin sporné a nedemokratické. Nadace NOWC, která soutěž zorganizovala, teď čelí obvinění, že chtěla na celé kampani vydělat. Hospodářské noviny také upozorňují na čtrnáctiprocentní nárůst cen elektřiny. Je to méně, než se čekalo, dodává Právo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Radovan Krejčíř investuje v Jihoafrické republice. Koupil tam firmu a pár nemovitostí a chce se tam usadit. I to byly podle Mladé fronty Dnes důvody, proč byl Krejčíř propuštěn na kauci z vazby. Jeho vydání do České republiky, kde je stíhán kvůli podvodům, zločinnému spolčení a za přípravu vraždy, se začne projednávat 8. srpna.

O slovenském způsobu boje proti korupci informují Hospodářské noviny. Bývalý ministr zahraničí Daniel Lipšic přišel s radikálními opatřeními už v roce 2001. Na Slovensku tak existují instituce jako Speciální soud, Speciální prokuratura a agenti provokatéři. Současná vláda má ale jiné priority, než je potírání korupce a Lipšicův nástupce Štefan Harabin usiluje dokonce o zrušení speciálních institutů.

Činnosti "antiklausovské koalice", tedy neformálního uskupení dvou vládních a jedné opoziční strany, které spojuje zájem najít společného kandidáta na prezidenta, si všímají Hospodářské noviny. Lidovci, zelení a sociální demokraté zatím v hledání společného kandidáta na post prezidenta daleko nedošli.

Preference jednotlivých stran se různí: část lidovců by ráda volila Klause, je tu ovšem dalších pět lidoveckých kandidátů jako bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm nebo někdejší šéfka Akademie věd Helena Illnerová. Zelení by chtěli na Hradě ženu, s konkrétními jmény ale ještě nepřišli. Konečný kandidát by měl být známý v září nebo v říjnu. Prezidentské volby budou zřejmě v únoru.

Během filmového festivalu v Karlových Varech se čeští filmaři dohodli s politiky, že Česká televize pravděpodobně dál bude vysílat reklamu. Tyto příjmy ale nezůstanou v televizi, z jedné třetiny poputují do fondu kinematografie a dvě třetiny padnou na digitalizaci televizního vysílání, upřesňuje Právo. To se ale nelíbí Nově, která nastavovala ceny televizní reklamy. Teď se bojí, že Česká televize bude čas inzerentům prodávat za nižší ceny.

Na každých 6000 Čechů včetně nemluvňat připadá jeden věštec či věštkyně. Vyplývá to ze statistiky ministerstva průmyslu a obchodu, kterou zveřejnily Lidové noviny. Podle údajů ministerstva se v Česku se různými způsoby věštění budoucnosti oficiálně živí téměř osmnáct set živnostníků, minimálně další stovky "podnikají" ve stejném oboru načerno. Vysoký počet takzvaných věštíren podle odborníků potvrzuje, že Češi patří k nejpověrčivějším národům Evropy.

Češi by chtěli pracovat z domova, ochota firem tento způsob práce svým zaměstnancům umožnit už je podle Práva menší. Přesto zaměstnavatelů s progresivním přístupem k pracovníkům postupně přibývá. Práce z domova se týká především lidí pracujících v informačních technologiích, vyhledávají ji také ženy vracející se z mateřské dovolené, dodává Právo.

Marián Vojtek, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme