Noviny o odchodu Jiřího Čunka z vládních funkcí

Pan 'Aféra' opustí vládu, Čunek dohrál: Tak já jdu nebo Pád 'teflonového' lidovce - to jsou některé z titulků prvních stran novin. Všechny hlavní deníky se věnují čtvrtečnímu vyjádření Jiřího Čunka, že ve středu hodlá rezignovat na funkce místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj. Lidové noviny shrnují, že všem atakům odolnému lidoveckému předsedovi se osudným stalo až podezření ze zneužívání sociálních dávek v době, kdy si na účty ukládal milióny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Na čtvrteční polední tiskové konferenci však Čunek uvedl k odstoupení jiné důvody - fakt, že nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká zveřejnila rozhodnutí znovu otevřít případ údajného půlmiliónového úplatku pro Čunka z roku 2002, kdy byl starostou Vsetína. Podle informací Lidových novin ale Jiří Čunek o své rezignaci ještě ve čtvrtek ráno neuvažoval.

Prý k ní byl dotlačen premiérem Mirkem Topolánkem a předsedou třetí koaliční Strany zelených Martinem Bursíkem, s nimiž se před tiskovou konferencí sešel. Podle listu tomu nasvědčuje i fakt, že lidovci se o konci svého předsedy ve vládě dozvěděli z televize.

Místopředseda Poslanecké sněmovny, lidovec Jiří Kasal pro Lidové noviny uvedl: "Ve středu řekl, že svolává celostátní konferenci, a ve čtvrtek odstoupil. To musel rezignovat z jiného impulzu než z vlastního rozhodnutí, protože jinak by nemusel svolávat konferenci."

Hspodářské noviny si všímají situace v KDU-ČSL. Jiří Čunek totiž podle svých slov neuvažuje o tom, že by odstoupil i z čela strany. Podle listu jsou však jeho dny i v této funkci nejspíš sečteny. Více se ukáže na celostátní konferenci, svolané na úterý, přesto však už lidovci hledají Čunkova nástupce a - jak pokračuje list - nejlépe novou tvář.

V čele strany i na ministerstvu by ho mohl podle listu vystřídat první místopředseda strany Roman Línek. Jako dočasný předseda by měl lidovcům šéfovat minimálně do jara příštího roku, na kdy má strana naplánovaný sjezd. Potom však bude otázka, jestli Línek provizorní funkci udrží.

Hospodářské noviny píšou o personální nouzi lidovců, například poslanecký klub KDU-ČSL se obměňuje velmi pomalu. Strana se teď pohybuje na hraně volitelnosti a hlásí touhu po generační výměně, ale rizika jsou zřejmá: jak Hospodářským novinám řekl bývalý předseda strany Jan Kasal: "Pokud by generační obměna trvala několik let, tak už to snad ani nebude potřeba."

Změna ve vládě plní nejen zpravodajské, ale i komentářové stránky domácích deníků. Komentátor Mladé fronty Dnes Martin Komárek se ptá: "Řeší pozdní rezignace všechno? Nevyšetří policie nic, tak jako nic nevyšetřila v případě Stanislava Grosse?"

Pokud oba politiky neočistí soud, nikdo jim neuvěří, pokračuje komentátor MfD a uzavírá: "I když je dobře, že Čunek odešel, nemá většina Čechů co slavit. Snad s výjimkou těch Čechů, které urážel kvůli barvě pleti a vybudoval na tom od počátku pochybnou politickou kariéru."

A právě reakce Romů z domů složených ze stavebních buněk, kam je vsetínská radnice za Čunkova starostování vystěhovala z centra města, přináší deník Právo. Mezi hrajícími si dětmi zněly podle deníku emotivní a celkem radikální názory jejich rodičů, například: "Bůh je spravedlivý a potrestal ho, karta se obrátila."

Místní se prý shodují, že vicepremiér měl odstoupit už dříve, hned po vypuknutí údajně úplatkářské aféry, a vše vysvětlit. Přes vyhrocené reakce ovšem podle Práva zazněly i názory, které potvrzují smysl loňského rozhodnutí radnice.

Marián Vojtek, Barbora Pirochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme