Přehled tisku: v Česku přibývá lesních požárů a na Brněnsku nalezli osadu z doby kamenné

V sobotním tisku se dočtete o tom, že v Česku kvůli suchu i kůrovci přibývá lesních požárů. Na Brněnsku archeologové objevili osadu z doby kamenné. A třetina jídla ze školních jídelen končí jako odpad. Přehled tisku pro vás sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní požár (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Regionální Deník

Až 35 procent jídla z českých školních jídelen skončí jako odpad, píše regionální Deník, který cituje z dat Státního zdravotního ústavu. Polovina dětí svou porci školního oběda nedojí. Jídelny tak každý den vyhodí asi 150 tun jídla.

Školní jídelny vyhodí jídlo za dvě miliardy. Je problém jen u žáků?

Číst článek

Problém s vyhazováním jídla řeší jednotlivé školy i ministerstvo školství. Podle regionálního Deníku většina jídelen na doporučení České školní inspekce začala dětem nabízet víc druhů jídel i pití. Žáci si tak můžou vybrat, co jim opravdu chutná a je větší pravděpodobnost, že se jídla vyhodí mnohem míň. Některé školy taky začaly samy od sebe zbytky z jídelen kompostovat.

Mf Dnes

Lesních požárů prudce přibývá, dočtete se v Mf Dnes. Loni v lesích hořelo víc než dvoutisíckrát. To je nejvíc za posledních 20 let. A letošní rok podle deníku aspiruje na další rekord. Doteď totiž hasiči zasahovali už 1100 lesních požárů. Situaci zhoršuje vedro a velké sucho.

Od roku 2010 hořelo v Česku na celkové rozloze 2700 hektarů. V Česku je při požárech problém hlavně se dřevem, které napadl kůrovec. Oheň se na takových stromech šíří mnohem rychleji. Hasiči se navíc také špatně dostávají k požárům v nepřístupném terénu.

Amazonie je poklad. Asi o ni ale musíme přijít, aby nám to došlo, říká Čech v čele ekvádorské nadace

Číst článek

Právo

U Střelic na Brněnsku archeologové objevili osadu z doby kamenné. Píšou o tom v sobotním vydání deníku Právo. Vědci našli totiž nejspíš pozůstatky domů umístěných na kůlech, skladiště na obilí a taky další budovy, u kterých se vědcům zatím nepodařilo zjistit jejich smysl.

Nález podle Práva dokazuje, že lokalita jižně od Brna byla osídlená od samotného počátku lidských dějin. Zkoumaná oblast je na terénní vyvýšenině na pořád nezastavěném jižním okraji obce Střelice.

Tento katastr je v odborné literatuře známý velkým množstvím nálezů z doby kamenné. Oblast byla tehdy osídlená zástupci kultury s moravskou malovanou keramikou. V minulosti se u obce našla třeba pravěká soška ženy, tzv. Střelická Venuše.

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme