Novodobé otrokářství se mění. Lidé v nouzi se k nucené práci často hlásí sami

Společnost La Strada upozorňuje, že tzv. novodobé otrokářství se postupně mění a lidé se stále častěji k nucené práci hlásí sami. Pachatelé je totiž už nenutí pod pohrůžkou fyzického násilí, ale využívají špatné životní situace lidí v nouzi. Jejich cílem jsou stále častěji sociálně slabí a bezdomovci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní příbytek bezdomovců na Vysočině | Foto: Pavel Veselý, Česká katolická charita

„V poslední době byl zaznamenán poměrně významný nárůst obchodování s lidmi, zejména osob ze sociálně vyloučených lokalit, a to do zemí, jako je Velká Británie, Nizozemsko nebo Německo,“ popisuje situaci ředitelka organizace La Strada Irena Ferčíková Konečná.

Novodobí otrokáři už nepotřebují svoje oběti k nucené práci dotlačit násilím. Stačí jim oslovit lidi v nouzi. „Pachatelé se velmi cíleně snaží zneužít tísnivého postavení těchto osob, toho, že jsou ze sociálně vyloučených lokalit. Taky máme případ, kdy se pachatelé zaměřují na osoby bez domova, které pak rekrutuji a pod falešnými sliby je pak vykořisťují,“ říká šéfka La Strady.

„Česká republika je země takzvaně ‚tři v jednom‘, je to země původu obchodování, je to země tranzitní, je to země cílová. Zároveň se tady děje obchodování s lidmi v rámci vnitrostátní hranice,“ doplňuje Ferčíková Konečná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novodobém otrokářství promluvila ředitelka společnosti La Strada Irena Ferčíková-Konečná

Prokázat pachatelům trestný čin obchodování s lidmi a pracovního vykořisťování je těžké. Hranice mezi mizernými, ale ještě zákonnými pracovními podmínkami a vykořisťováním je velmi tenká.

„Pachatelé se zvláště v posledních dvou letech začali čím dál tím víc zaměřovat například na občany Evropské unie, takže se častěji setkáváme s osobami z Rumunska a Bulharska,“ popisuje ředitelka.

V Česku byli za vykořisťování a obchodování s lidmi zatím vyneseny tři pravomocné rozsudky. Pachatelům hrozí trest od dvou do osmi let vězení.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme