Novojičínskému soudu chybí peníze na nový systém práce

Zavedení speciálních minitýmů u Okresního soudu v Novém Jičíně provázejí finanční komplikace. Systém je novinkou, který má zrychlit a zlepšit dosud zkostnatělý aparát. Soudce pouze rozhoduje a nezbytnou administrativu za něj dělají asistenti. Jenže ministerstvo, které původně slíbilo, že s tím finančně pomůže, neposlalo peníze na výplaty úředníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudcovské kladívko | Zdroj: AFP

"Přijde mi neuvěřitelné, že částku 40.000 korun měsíčně, kterou potřebujeme navíc, nedostáváme, když vykazujeme výsledky, které vykazujeme. V současné době to narazilo na to, že nám to ministerstvo přislíbilo, dalo nám to první měsíc a další měsíc jsme peníze nedostali," potvrzuje místopředseda novojičínského soudu Vladimír Polák s tím, že peníze zatím získal od Krajského soudu v Ostravě.

"Tato situace vzniká přechodem na nový rozpočet. Nicméně ministerstvo spravedlnosti to řeší a k nápravě by mělo dojít řádově ve dnech," reagovala na kritiku mluvčí ministerstva spravedlnosti Veronika Ludvíková.

Soudci v Novém Jičíně si přitom zavedení minitýmů velice pochvalují. "Zavedení minitýmů opravdu zefektivnilo práci našeho soudu. Došlo ke zkrácení pohybu spisů. Množství úkonů, kterých bylo zapotřebí učinit s jednotlivým spisem, se snížilo téměř o polovinu. Je to pro nás opravdu přínosem," říká předseda okresního soudu Jiří Hanzelka.

Často i dlouhé týdny putovaly spisy po jednotlivých kancelářích okresního soudu. Jedna úřednice papíry lepila, druhá je někam posílala, další ukládala. A až nakonec důležité dokumenty dostal soudce. Výsledek? Spory se táhly a lidé, kteří doufali, že justice rychle rozhodne třeba banální sousedský spor, čekali neúměrně dlouho.

V Novém Jičíně tomu chtěli zamezit a jako první v Moravskoslezském kraji se přihlásili do projektu ministerstva spravedlnosti. O zavedení speciálních soudních minitýmů uvažuje i Okresní soud v Karviné.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme