Chorvatsko 0:0 Brazílie

Změny ve vládě? ‚Možná až ve druhém čtvrtletí,‘ řekl Babiš po novoročním obědě s prezidentem

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš ve čtvrtek znovu nevyloučil, že by ve vládě mohlo dojít k výměně ministrů. Pokud ale k rekonstrukci kabinetu dojde, bude to podle předsedy vlády až ve druhém čtvrtletí letošního roku. Babiš to řekl ve čtvrtek po novoročním obědě s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech, který trval necelé dvě hodiny. O případných změnách v kabinetu se ale podle premiéra nebavili.

Video Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nevylučuji rekonstrukci vlády. Vidím to ale spíš až na druhý kvartál tohoto roku,“ prohlásil premiér Andrej Babiš. „Pokud k tomu vůbec dojde, možná k tomu. To nejsem v tuto chvíli schopen říct,“ dodal.

O rekonstrukci kabinetu se ale ve čtvrtek na novoročním obědě s prezidentem Milošem Zemanem podle předsedy vlády nemluvilo.

„Na to nebyla vhodná situace, protože jsme tam byli s manželkami. Domluvili jsme se, že se znovu potkáme zvlášť,“ řekl Babiš. Koaliční sociální demokraty čeká v březnu volební sjezd.

Babiš novinářům také řekl, že s prezidentem Milošem Zemanem mluvili o Vánocích, dcerách a jejich studiu. Rozhovor se týkal také chystaných zahraničních cest obou politiků nebo státního rozpočtu za loňský rok, který skončil v přebytku 2,9 miliardy korun.

„Myslím, že se máme čím chlubit, a myslím, že pan prezident byl potěšen, že máme takové skvělé výsledky,“ uvedl.

Prezident Zeman při přivítání vyjádřil přání, aby se setkání s Babišem opakovalo ještě čtyřikrát. „Předpokládám, že jste pochopili skrytý význam této věty,“ dodal prezident.

Zeman loni obhájil funkci pro další pětiletý mandát, příští řádný termín voleb do Poslanecké sněmovny je v roce 2021. Aby se Zemanovo přání mohlo vyplnit, Babiš by musel být premiérem i po nich.

Při novoročním obědě se letos podávala paštika z kachních jater na portském víně a candát pečený na másle se zámeckými bramborami a máslovou zeleninou. Menu uzavírají domácí žloutkový krém s karamelovou krustou a ovocný sorbet, sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Novoroční setkání prezidenta a předsedy vlády je letitou tradicí. Zeman s Babišem se společně s manželkami setkali při této příležitosti poprvé před rokem. Minulý rok se pak na pracovních schůzkách scházeli pravidelně.

Rekonstrukci vlády Babiš nevyloučil již v novoročním rozhovoru pro Českou televizi. Je podle něj v rovině úvah.

Komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet ANO a ČSSD závisí, podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nejsou spokojeni s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček výměny ministrů za svou stranu odmítá.

Podle Babiše se ve čtvrtek ke koordinační poradě sešli členové vlády za ANO. „Jedna z priorit je rekodifikace stavebního zákona, to bychom chtěli stihnout k 1. lednu 2021, to by byla skutečná revoluce,“ uvedl.

Místo deseti let by podle něj získání stavebního povolení mělo trvat zhruba rok. Zmínil se také o investicích, digitalizaci či inovacích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme