Žádné ohňostroje na ostrovech nebo v okolí ZOO. Praha chce rozšířit zákaz používání pyrotechnicky

Pražský magistrát rozšíří počet míst, kde nebude na silvestra a Nový rok povoleno používat pyrotechniku. Nově to nebude možné v přírodních parcích a chráněných územích, na ostrovech nebo přehradách a hrázích a v okolí trojské zoo. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, kterou v pondělí projednají pražští radní. Pokud vyhlášku schválí spolu se zastupiteli, bude platit od 1. prosince 2020.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha původně zamýšlela zakázat pyrotechniku na celém území města | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Nadále bude platit zákaz užití pyrotechniky v památkové rezervaci, v okolí vodních toků nebo domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení.

„Nejedná se o povolované ohňostroje, ale o pyrotechniku, kterou si koupí a odpalují obyvatelé. Nechceme, aby zejména v centru vznikala taková bojiště, jako tomu bylo v minulých letech, neboť to, co se dělo na Václavském náměstí, v ulicích staré Prahy nebo náplavkách, to je nepřijatelné,“ řekla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), která návrh vyhlášky radním přednese.

Smrt pod soupravou metra na Andělu bude řešit soud. Státní zástupce podal na dvojici mladíků obžalobu

Číst článek

Rachejtle či dělobuchy nebudou moci lidé odpalovat v památkové rezervaci nebo v okruhu menším než 250 metrů od domovů pro seniory či postižené a dalších lůžkových zařízení.

V okolí Vltavy již zákaz platí. Nyní se zákaz rozšíří na všechny vodní toky včetně ostrovů, a to do vzdálenosti 50 metrů. Stejné pravidlo bude platit pro přehrady, hráze, vodní nádrže či jezy a tzv. zdrže. Zákaz počítá také s ochranou zvlášť chráněných území, přírodních parků. Také v tomto případě bude platit minimální ochranná hranice 50 metrů.

Pyrotechniku nebude možné použít ani ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu zoologické zahrady v Troji, útulků pro zvířata a veterinárních pohotovostí.

Hlavní město z bezpečnostních důvodů zakáže používání výrobků, které nelze mít pod kontrolou a mohou způsobit požár. Takovým příkladem jsou například lampiony štěstí, které nesou otevřený oheň a neřízeně letí.

Krajské hygienické stanice dostanou přes tisíc nových notebooků. Zakázka má vyjít na 73 milionů korun

Číst článek

Praha původně zamýšlela zakázat pyrotechniku na celém území města. Od toho nakonec ustoupila. V připomínkové řízení s tím nesouhlasily některé radnice či kancelář primátora. „Proti se vyslovila i městská policie, podle níž je nereálné uhlídat všechny případy a celé území,“ dodala Marvanová.

Záchranáři v Praze za noční směnu v poslední silvestrovskou noc zaznamenali 255 případů pomoci, což je o něco méně než za běžný 24hodinový provoz a zároveň asi o 50 výjezdů méně než silvestr 2018.

Policisté přijali poslední den v roce a na začátku nového přibližně 1000 oznámení na linku 158. Mezi půlnocí a 06.00 jich bylo více než 300. Hasiče lidé zavolali k 57 převážně menším požárům způsobeným zábavní pyrotechnikou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme