Nechtěla, aby se o dítěti dozvěděl přítel. Za vraždu novorozence soud matce vyměřil 19 let vězení

Na 19 let do věznice s ostrahou poslal Krajský soud v Plzni ženu obžalovanou z loňské vraždy novorozeného dítěte. Dvaadvacetiletá žena po utajovaném těhotenství sama doma porodila. Ve strachu, že se to dozví přítel, který nečekaně přišel domů, uhodila děvčátko hlavičkou o roh sprchy, bodla ho nožem do krku a šíje a udeřila do hlavy paličkou na maso. Dítě poraněním hlavy a otoku mozku podlehlo. Žena se přiznala. Rozsudek není pravomocný.

Plzeň (Aktualizováno: 11:51 26. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ženě hrozilo 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest, tedy až doživotí. Státní zástupkyně požadovala 15 let vězení. To soudce označil s ohledem na ženino jednání za příliš mírný trest.

Obhajoba naopak usilovala o to, aby soud jednání kvalifikoval jako vraždu novorozeného dítěte matkou, která v rozrušení z porodu usmrtí své dítě. Za to hrozí trest tři až osm let vězení. Soud to ale na základě vyjádření znalců odmítl. Odmítl i návrh obhajoby na možnou kvalifikaci za zabití v silném rozrušení ze strachu, úleku či zmatku se sazbou pět až 15 let.

Obžalovaná žena z Plzně se přiznala k vraždě novorozeněte. Holčičku porodila sama v koupelně

Číst článek

„Pořád jsem doufala, že to přítel nezjistí. Byla jsem strašně hloupá. On za to nestál. Udělala jsem hroznou věc. Je mi to líto,“ uvedla při výpovědi u soudu obžalovaná, která se po vynesení rozsudku odvolala.

Těhotenství tajila před všemi

Podle spisu loni 13. srpna po utajovaném těhotenství porodila zdravé donošené a plně životaschopné děvče. Těhotenství tajila před svou rodinou i před přítelem, s nímž žila. Rostoucí břicho odůvodňovala nemocí ledvin, dokonce falšovala lékařskou zprávu.

Když přišel porod, dřív, než si spočítala, byla doma sama. Přítel se ale nečekaně vrátil. U soudu vypověděla, že k násilí proti novorozenci ji vedl strach, že kdyby se o dítěti dozvěděl, opustil by ji. Původně prý plánovala, že dítě porodí anonymně a dá k adopci nebo ho dopraví do babyboxu.

Když se přítel vrátil domů, děcko prý chtěla jen omráčit, aby neplakalo a schovala do koše na prádlo. Pak ho prý opět ze strachu z prozrazení ještě bodla nožem do krku a šíje, udeřila paličkou na maso do hlavy a zase schovala do koše. Jednala prý v rozrušení.

Porucha osobnosti

Když přítel viděl, že je od krve, tvrdila mu, že se řízla a že jí praskla cysta. Přivolaným záchranářům porod přiznala, tvrdila ale, že dítě už odnesla porodní asistentka. V koši na prádlo ho později objevili policisté.

V krátké době je to druhý případ, kdy soud v Plzni řeší incident, kdy matka zavraždila své novorozené dítě. Před dvěma týdny soud nepravomocně odsoudil třicetiletou matku k 17 rokům vězení za vraždu novorozeného chlapce loni v červenci.

Obžalovaná podle znalců trpí závislou poruchou osobnosti. Projevuje se podřizováním, strachem z opuštění, vzdává se samostatných rozhodnutí.

„Je jedno, jestli obžalovaná dostane rok nebo doživotí. To je je jedno, je to zkažený lidský život, to se nevrátí. Hodně lidí kolem to postihlo. I moji rodinu,“ řekl po vynesení rozsudku nyní už bývalý přítel ženy a otec zavražděného dítěte.

Až u soudu se dozvěděl, že jeho partnerka o těhotenství věděla od ledna. „Bylo spoustu času to řešit. Každá situace má řešení, tohle řešení nebylo,“ řekl. Je přesvědčen, že kdyby mu to řekla, společně by věc s pomocí obou svých rodin vyřešili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme