Novou evropskou smlouvu by měl podle ODS posoudit Ústavní soud

Reformní smlouvu, kterou před dvěma dny v Lisabonu přijali představitelé Evropské unie, chce nechat Občanská demokratická strana posoudit Ústavním soudem. Usnesla se na tom Výkonná rada ODS v Plzni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek

M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Občanští demokraté chtějí od soudu slyšet, jestli text odpovídá české ústavě. Aby smlouva, která má nahradit euroústavu, vešla v platnost, bude ji muset podepsat každá ze 27 členských zemí. Pokud by byť pouze jediný ze států smlouvu odmítl, znamenalo by to nejspíš její definitivní konec.

Podle premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka česká vláda nepočítá s referendem občanů o smlouvě, tak jako některé jiné evropské země: "Preferuji samozřejmě ratifikaci parlamentem, nicméně chceme posouzení Ústavního soudu. Protože, pokud se ukáže, že tato reformní smlouva žádným způsobem nevytváří prostor pro změnu naší ústavy a ingerenci do naší ústavy, tak není žádný důvod pro referendum."

Lisabonská nebo také reformní smlouva

Na dokumentu, který nahradí zkrachovalou euroústavu, se podařilo shodnout šéfům vlád a hlavám států sedmadvaceti členských zemí se v noci na pátek v Lisabonu. Polsko se spokojilo se zárukou, že menší skupina bude schopná zablokovat rozhodnutí Unie, pokud se jí nebude líbit. Itálie dostane jednoho europoslance navíc.

Počet Evropských komisařů se sníží - mírně ubude i europoslanců. Evropskou radu, nejvyšší politický orgán, bude řídit stálý předseda a Evropská unie bude mít také společného představitele pro zahraniční politiku. Ten bude mít víc pravomocí a prostředků než ten současný.

Zároveň ubude možností, aby jednotlivé státy nějaké rozhodnutí zablokovaly jedním hlasem. To vše a mnoho dalšího bude v Evropské unii platit od roku 2009, pokud ovšem všechny členské země stihnou do té doby smlouvu ratifikovat, a to není tak úplně jisté.

Český premiér Mirek Topolánek na dotaz Českého rozhlasu popsal v Lisabonu novou smlouvu jako výsledek umění možného: "Byl to těžký kompromis a ani já s tou smlouvou, tak jak je, přeci nemohu být spokojen. Ale samotná schopnost kompromis najít a získat pro něj v dané chvíli 27 hlasů je cennější než samotný text, o kterém se bavíme. Protože nám umožňuje vést další diskusi."

Česká delegace původně v Lisabonu prosazovala, aby smlouva obsahovala přesný mechanismus, jak převádět pravomoci z Bruselu zpět do členských zemí. Výsledkem je právně nezávazný příslib, že se Evropská komise bude takovými podněty zabývat. Mirek Topolánek k tomu řekl: " My jsme hluboce přesvědčeni o tom, i že už sám fakt, že rada se může usnést a komise se musí zabývat a nebo minimálně slíbila, že se zvláštním zřetelem se bude zabývat, svědčí o to, že rada cítí potřebu nejen přenášet kompetence na unijní úroveň, ale bavit se i o opačném směru a už to beru jako velký posun."

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme