Novou šéfkou Akademie věd biochemička Illnerová

Novou předsedkyní Akademie věd je Helena Illnerová. Akademický sněm ji sto jedním hlasem zvolil ve druhém kole hlasování. První žena, která stane v čele akademie, se zabývá biochemií a pracuje ve Fyziologickém ústavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi její první tři kroky v nové funkci bude přemýšlení nad tím, jak obsadit funkce v akademické radě, dále seznámení se se všemi ústavy - i humanitními, společenskovědními a matematicko-fyzikálními. Třetím bodem jejího programu bude zřejmě kostým a slušné boty kvůli reprezentaci AV.

Illnerová působila dosud jako místopředsedkyně akademie a pracuje ve Fyziologickém ústavu. Během svého čtyřletého funkčního období se chce soustředit zejména na propojení akademie s vysokými školami, aby vznikla neformální společná pracoviště s mladými lidmi.

Otázka financování výzkumu není podle ní v současné době základní problém. V této chvíli vkládá vláda do výzkumu 0,7 HDP, kdyby to bylo 0,8, bylo by to podle ní lepší. Ale je na AV, aby si s těmi penězi vystačila. Problém vidí v tom, že výzkum nepodporuje průmysl tak jako jinde.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme