Novou šéfkou Akademie věd biochemička Illnerová

Novou předsedkyní Akademie věd je Helena Illnerová. Akademický sněm ji sto jedním hlasem zvolil ve druhém kole hlasování. První žena, která stane v čele akademie, se zabývá biochemií a pracuje ve Fyziologickém ústavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi její první tři kroky v nové funkci bude přemýšlení nad tím, jak obsadit funkce v akademické radě, dále seznámení se se všemi ústavy - i humanitními, společenskovědními a matematicko-fyzikálními. Třetím bodem jejího programu bude zřejmě kostým a slušné boty kvůli reprezentaci AV.

Illnerová působila dosud jako místopředsedkyně akademie a pracuje ve Fyziologickém ústavu. Během svého čtyřletého funkčního období se chce soustředit zejména na propojení akademie s vysokými školami, aby vznikla neformální společná pracoviště s mladými lidmi.

Otázka financování výzkumu není podle ní v současné době základní problém. V této chvíli vkládá vláda do výzkumu 0,7 HDP, kdyby to bylo 0,8, bylo by to podle ní lepší. Ale je na AV, aby si s těmi penězi vystačila. Problém vidí v tom, že výzkum nepodporuje průmysl tak jako jinde.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme