Novou vládu jmenuje prezident 8. května

Vláda v demisi Mirka Topolánka přestane zemi vést 8. května. Tento den totiž prezident jmenuje nový úřednický kabinet, který by měl zemi dovést k předčasným volbám letos na podzim. Václav Klaus to oznámil po společném jednání s designovaným premiérem Janem Fischerem na Pražském hradě. Na kompletním seznamu ministrů bude Fischer ještě příští týden pracovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer s prezidentem Václavem Klausem po jednání na Pražském hradě | Zdroj: ČTK

Prezident i designovaný premiér dnes potvrdili, že kompletní složení kabinetu ještě není hotové. Na tuto finalizaci si Jan Fischer vyhradil příští týden. Teď jsme podle něj teprve po prvním poločase zápasu.

"Nebyl jsem ještě dnes, přiznám se, ve stavu přinést kompletní seznam svých nominací. Ale do konce příštího týdne bych takový seznam měl už rád k dispozici. Mám tam někde u některých resortů pochybnosti. Jde o jména, která ještě potřebuji projednat s předsedy politických stran, které se rozhodly do této vlády svoje kandidáty vyslat," uvedl Jan Fischer po setkání s Václavem Klausem.

Václav Klaus k tomu dodal, že kabinet musí být sestaven rychle, protože země fungující vládu potřebuje. Slíbil, že nový kabinet jmenuje 8.května, přestože má k některým jménům výhrady.

"Některý se mi zdá dobrý a možný, o některém mám nemalé pochybnosti. Nicméně to nebude sebemenším důvodem z mé strany abych vytvoření této vlády ke dni 8. května jakkoli brzdil nebo bojkotoval," řekl prezident. Vlády se pak úřednický kabinet ujme 9.května, což odpovídá původní dohodě lídrů stran končící vládní koalice a ČSSD z počátku dubna.

Podle Jana Fischera by měl mít jeho kabinet 2 místopředsedy - jeden nominovaný ODS, druhý sociální demokracií: "Já mám představu, že v té vládě budou působit dva místopředsedové - logicky počítám, že to budou lidé po jednom z těch největších politických subjektů, které zaujímají největší proporci v té skladbě. Myslím si, že je to model úsporný, není třeba rozšiřovat počet místopředsedů vlády a plýtvat tak složitým řízením vlády a konec konců i penězi daňových poplatníků."

Šéf Lidového domu Jiří Paroubek už navrhl, aby se jedním z vicepremiérů stal kandidát na ministra zahraničí Jan Kohout. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha je to logické.

"Je to asi nejzkušenější úředník vlády, který má přímou návaznost na předsednictví Evropské unie, které bude asi klíčové do konce června. Ale i potom vlastně předávání další předsednické zemi. Myslím, že ve vládě jiný minstr, který by měl takovouto pozici a zkušenosti, není."

Prezident Václav Klaus dnes s Janem Fischerem hovořil také o předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Uvedl, že se nový premiér částečně zúčastní i některých evropských jednání:

"V pondělí 4. května je tady summit Evropská unie - Japonsko, který já budu řídit. A právě jsme se domluvili, že na pracovní oběd při tomto jednání pan předseda vlády už poprvé přijde, takže určitě bude mít co dělat."

O vládní krizi si můžete také přečíst:
Další ministerští kandidáti představili premiérovi své priority
Premiér Fischer jednal s dalšími kandidáty na ministry v nové vládě
Jan Fischer zahájil sérii schůzek s kandidáty na ministry úřednické vlády
M. Pecina pro Radiožurnál: Můj úkol na ministerstvu musí mít smysl
Seznam kandidátů na ministry úřednické vlády je kompletní
ČSSD předala premiéru Fischerovi jména svých kandidátů na ministry
Čunek: Lidovci budou od 9. května v opozici
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Paroubek: Předčasné volby budou podle stávajícího volebního zákona
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Veronika Malá, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme