Novu zřejmě ovládne německý koncern Bertelsmann

Televizi Nova zřejmě ovládnou Němci. Majoritní vlastník televize, skupina PPF, ji podle našich informací prodá německému koncern Bertelsmann, který mimo jiné vlastní multimediální síť RTL Group.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TV NOVA | Foto: TV NOVA

Samotný prodej Novy není žádným překvapením. Skupina PPF se už v době, kdy začínala televizi ovládat, netajila tím, že investici do Novy považuje za střednědobou a že ji v horizontu dvou až čtyř let bude chtít zpeněžit. Dnes ale mluvčí PPF Romana Tomasová nechtěla k celé věci nic prozradit. "Informace o prodeji televize Nova společnosti RTL nebudeme komentovat."

Cesta největší české finanční skupiny PPF Petra Kellnera ke konečnému ovládnutí televize Nova dostala jasný směr už koncem července roku 2002. PPF se tehdy dohodla s MEF Holdingem Jiřího Šmejce a uzavřely smlouvu o "společném postupu a spolupráci při řízení společností kolem televize Nova".

Na jejím základě odkoupila PPF padesátiprocentní podíl ve společnosti MEF Holding a zároveň vložila do MEF Holdingu svůj podíl v CET 21 vlastněný prostřednictvím společnosti Vilja. Tím vzniklo nové holdingové uspořádání, které získalo řídící vliv jak ve společnosti CET 21 držící licenci k vysílání Novy, tak současně vlastnilo všechny hlavní servisní společnosti.

Už tehdy byly rozdány i karty k nynější situaci. Za cíl si totiž PPF dala zajišťovat řízení finanční restrukturalizace a přípravu pro prodej strategickému investorovi, zatímco MEF pod vedením Šmejce zajišťoval provozní řízení samotné televize. Obě strany tehdy také uvedly, že výběrové řízení na prodej celého televizního holdingu může proběhnout nejdříve ke konci roku 2004.

Loni v prosinci PPF, která do té doby vlastnila jen polovinu TV Nova, ovládla televizi ze 66 procent. Podíly odkoupila od Vladimíra Komára a Jana Gernera, bývalých akcionářů MEF Holdingu. Zbývající 34procentní podíl ve firmách kontroluje Jiří Šmejc.

Součástí velice složitých smluvních vztahů společností kolem Novy měla ale být i dohoda se CME, že jako první v případě prodeje nabídne PPF Novu právě jí. Na dotaz Radiožurnálu mluvčí CME Michael Donath uvedl, že nějaká jednání ve věci probíhala, ale blíže se vyjadřovat nechtěl s tím, že je to věcí PPF a Bertelsmanna.

Pokud tedy Němci Novu opravdu získají, musel se jí zřejmě nejprve Ronald Lauder definitivně zříci. Veronika Šmídková z tiskového oddělení televize Nova také zaujala postoj - "zatím bez komentáře". Navíc není vyloučeno, že do celého propletence majetkových vztahů po čase zasáhnou ještě neuzavřené závažné soudní spory.

Podle našich informací by se PPF i německý Bertelsmann měly k celé záležitosti vyjádřit zítra.

Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme