Nový americký velvyslanec bude lobbovat za Westinghouse

Nový velvyslanec Spojených států v Česku Norman Eisen předal své pověřovací listiny prezidentovi Václavu Klausovi a oficiálně se tak ujal úřadu. V rozhovoru pro Český rozhlas pak mluvil i o dostavbě Temelína. Nabídku americké společnosti Westinghouse označil jako nejsilnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový americký velvyslanec Norman Eisen | Foto: Filip Jandourek

Nový ambasador uvedl, že je přesvědčen o otevřenosti a férovosti celého tendru, ve kterém hodlá ve prospěch Westinghousu aktivně vystupovat. Plně respektuje, že samotný výběr je záležitostí české strany.

Bývalý poradce Baracka Obamy pro etiku a státní správu ale nehodlá české politiky poučovat o amerických standartech v této oblasti. „Je to oboustranný proces i my se máme od Čechů co učit,“ řekl diplomaticky nastupující velvyslanec.

Obamův přítel

Skutečnost, že prezident Obama musel obejít Senát, aby ho vůbec mohl jmenovat, nevnímá Norman Eisen jako nevýhodu.

„Prezident poslal do Prahy svého přítele a blízkého poradce z Bílého domu, to demonstruje, jak významné česko-americké vztahy z jeho pohledu jsou,“ dodal Eisen a potvrdil, že ho Barack Obama tento týden v Senátu na post velvyslance opětovně nominoval.

Funkční období Normana Eisena je zatím kvůli procedurálním důvodům ve Spojených státech jednoleté. Předchozím velvyslancem byl Richard Graber, který v Česku skončil v roce 2009 s odchodem republikána George Bushe z prezidentské funkce.

Jiří Hošek, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme