V Unipetrolu je nové cvičné centrum hasičů, jediné svého druhu v Česku. Dříve museli do Rotterdamu

Pokud si čeští hasiči potřebují vyzkoušet zásah při havárii v chemickém provozu nebo v továrním prostředí, nemusí už jezdit do speciálního výcvikového centra až do nizozemského Rotterdamu. Podobný polygon nově vznikl v areálu chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova na Mostecku. Zásah v podmínkách chemické výroby tam můžou trénovat nejen podnikoví hasiči, ale i jejich kolegové z jiných průmyslových a chemických závodů.

Záluží u Litvínova Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsme v areálu, kde se vyrábí chemické látky, a proto to zařízení toho polygonu odpovídá zařízením, která jsou instalovaná tady v areálu,“ říká velitel hasičského záchranného sboru Unipetrolu v Záluží u Litvínova Petr Králert.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový polygon hasičů Unipetrolu

„Máme tady dvě nádrže, na kterých jsou simulována požárně-bezpečnostní zařízení, máme tady vodní clonu, zařízení, která simulují únik plynu a která simulují únik kapaliny. Na té druhé nádrži je ještě druhé zařízení, které simuluje únik hořlavého plynu a kde se trénuje uzavření armatury v blízkosti tzv. tryskového požáru,“ popisuje oblast Králert.

Možností má ale nový polygon mnohem více. „Tady ještě můžeme simulovat požár rozvaděče, požár čerpadla nebo požár rozlité kapaliny, tzv. pullfire,“ dodává velitel. Podle něj dochází ročně k desítkám událostí uvnitř areálů chemické výroby, kde musí hasiči zasahovat. To byl jeden z důvodů, proč Unipetrol do vzniku polygonu investoval.

Hasičský polygon je součástí celého tréninkového centra pro nové zaměstnance. Ve zmenšeném měřítku se v něm nachází i část výrobní technologie. Celé tréninkové centrum vyšlo na 80 milionů korun. Na hasičský polygon dal Unipetrol milionů sedm.

„Bezpečnost v takových prostorech, jako je chemický provoz, je na prvním místě. Neustále musíme zvyšovat naši odbornost a bdělost. To se týká nejenom stávajících zaměstnanců, hasičů a bezpečnostních pracovníků, ale samozřejmě i nových zaměstnanců,“ informuje mluvčí společnosti Unipetrol Pavel Kaidl.

Nový hasičský polygon budou moci využívat jak dobrovolní hasiči z Mostecka, tak profesionálové a podnikoví hasiči z jiných průmyslových a chemických závodů.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme