Nový fenomén: kriminalita se přesouvá z ulic do kyberprostoru

Zločinci se přesouvají na internet. V takzvaném kyberprostoru bují prodej drog, dětská pornografie či vydírání. Množí se také nenávistné útoky na migranty, uvádí zpráva nejvyšších žalobců. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové bude zločin na internetu ještě růst.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochrana autorských práv (ilustrační foto)

Ochrana autorských práv (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Od okresního až po nejvyšší státní zastupitelství máme specialisty na kyberzločin, to nebylo vždy obvyklé,“ potvrdila pro Zpravodajský web Českého rozhlasu pražská nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová, že žalobci vnímají kyberzločin jako velký problém. „Daleko častěji se nyní setkáváme s tím, že trestný čin je spáchán prostřednictvím internetu. U některých dokonce tato okolnost zvyšuje trest. Například u porušení práva na ochranu osobnosti nebo u činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti,“ vyjmenovala Bradáčová.

Děti v ohrožení

Vedle trestných činů zmíněných Bradáčovou, řeší detektivové specializovaní na „síťovou kriminalitu“ také trestné činy z nenávisti, stalking nebo podvodné obchody e-shopů. Pro ilustraci: jihočeští kriminalisté v červnu obvinili dva muže, kteří přes podvodné e-shopy s elektronikou okradli tisícovku lidí. Na stránkách uváděli obchodní podmínky vyžadující placení předem i falešné kontaktní údaje, teď jim za škodu bezmála 4 miliony hrozí až osm let vězení.

Mezi nejcitlivější internetové útoky patří ty sexuální. Oběti jim čelí zejména na sociálních sítích – stačí připomenout dva roky starý případ, kdy se na facebooku objevily stránky takzvaných „Roztahovaček“ z českých měst, které zveřejňovaly fotky konkrétních nahých žen a vulgární komentáře. K obětem sexuálních kyberútoků navíc stále častěji patří děti. Dokládá to případ z Královéhradeckého kraje, kde si pachatelé na dětech vynucovali nahé fotografie, videa nebo setkání a pohlavní styk pod pohrůžkou, že dříve získané snímky zveřejní na internetu.

Extremismus na síti

„Z prostředí sociálních sítí vzešly populistické subjekty, politická hnutí a iniciativy vymezující se proti muslimům a migraci… Po dosažení určitého stupně popularity začaly tyto skupiny přesouvat své aktivity na veřejnost,“ odkazují žalobci na závěry Zprávy o extremismu za rok 2015.

Právě útoky proti migrantům jsou podle nich další velkou skupinou kyberzločinu. Facebook před časem řadu podobných účtů, včetně nejznámějšího Islám v ČR nechceme, smazal.

„Teoreticky se škála trestných činů odehrávajících se na síti může a bude rozšiřovat, protože je odrazem reálného světa,“ upozornila Bradáčová.

Pro drogy na internet

Slova Bradáčové nepřímo potvrzuje policie i nejvyšší žalobci, kteří zmínili jako jednu z největších budoucích hrozeb spojených s internetem nárůst distribuce drog. Hovoří v té souvislosti o skrytých vrstvách internetu (tzv. „darknetu“). „Máme zde malé pracoviště, které se zabývá speciálně pouze prodejem drog a látek na jejich výrobu na internetu. Jak na tom skrytém, tak i otevřeném,“ přibližuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

V Česku jde nejčastěji o pervitin, marihuanu, hašiš a syntetické tablety. „Zaznamenáváme velký boom syntetických opiátů, které jsou stonásobně silnější a nebezpečnější než například heroin,“ varuje v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Frydrych.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme