Nový lék dává naději lidem pozitivním na HIV

Lidé pozitivní na virus HIV mají novou naději. Na léku, který se v USA právě dostává na trh a zanedlouho přijde do Evropy, má zásluhu i Česká republika. Pod vedením doktora Antonína Holého objevil totiž tým vědců z Akademie věd České republiky a Katolické univerzity v belgické Lovani látku, kterou pak americká firma Gilead Sciences dovedla do podoby léku s názvem Viread. Po závěrečných klinických zkouškách v zámoří i v Evropě ho dnes představili vědci z Ústavu organické chemie a biochemie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

RNDr. Antonín Holý | Foto: Stanislav Zbyněk

Podle Moniky Muchové z tiskového odboru Akademie věd dává nový lék nemocným velkou naději. "Význam a důležitost Vireadu spočívá v tom, že pomáhá tam, kde léčba jinými preparáty selhávala. To znamená, že od ledna minulého roku se závěrečným otevřeným klinickým zkouškám podrobilo přes pět tisíc pacientů v záměří i v Evropě a závěr byl jednoznačný - osvědčil se."

K výhodám léku podle Muchové patří především možnost jeho širokého použití. "Znamená naději pro nemocné HIV pozitivní a možná že další klinické studie potvrdí i to, že bude moci být využit i u dětí, HIV pozitivních těhotných žen a dosud neléčených HIV pozitivních pacientů." Další předností preparátu je i to, že se užívá jen jedna tableta denně.

Spoluautor preparátu a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd RNDr. Antonín Holý dodává, že by se Viread měl zanedlouhou začít používat i u nás. "Příští rok pokud všechno dobře půjde, tak bude schválen pro Evropskou unii a potom podle mého názoru nestojí nic v cestě tomu, aby si naše klientská pracoviště vyžádala ministerskou vyjímku a lék si budou mocui dovézt."

Markéta Kaclová, Vlasta Valentová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme