Nový majitel Karlovarského porcelánu chce pokračovat v tradiční výrobě

Společnost Karlovarský porcelán už má nového vlastníka - je jím česká firma Hengis. O novém majiteli, který jako jediný získal zbylé závody porcelánky, rozhodl věřitelský výbor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V porcelánce | Foto: www.thun.media

Informaci o tom, že porcelánka má nového majitele, který chce pokračovat ve výrobě porcelánu, s velkou radostí uvítali zaměstnanci podniku. Ti totiž na rozhodnutí věřitelského výboru čekali netrpělivě několik dní. A mnozí už neskrývali velké zklamání. Končí jim totiž 31. března výpovědi, a i když se na úřady práce budou muset nahlásit, všichni přesto doufají, že nový vlastník bude mít o současné zaměstnance zájem.

Nový majitel navázat na výrobu už ale nestačí. Do konce měsíce zbývá pár dní a vlastník z technických důvodů nestihne v tomto termínu závody převzít. Provoz v závodech karlovarské porcelánky v Nové Roli, Klášterci, Lesově a provoz sítotisku v Karlových Varech bude zřejmě na několik týdnů odstaven. Prodej ještě musí schválit soud a pak přijde na řadu inventura a další kroky, které povedou právě k převzetí podniku.

Jednání se odkládala hlavně kvůli ceně. Věřitelé, především zajištěné banky, nesouhlasili s cenovou nabídkou a chtěli, aby ji případní zájemci upravili a hlavně navýšili. Nakonec se tak stalo a upravená nabídka firmy Hengis byla pro věřitele nejvýhodnější. Rozhodování bylo komplikované, protože nerozhodovala právě jen cena, ale i snaha o zachování výroby a zaměstnanosti.

Hengis chce revitalizovat a restrukturalizovat výrobu porcelánu a uspět na evropských a světových trzích. Chce hledat strategického partnera, jenž by pomohl rozšířit trhy porcelánek, které vinou výpadku výroby ztratily zakázky. Žádný podnik zavírat nebude. Do dvou tří měsíců by mělo být jasno o sestěhování firem působících v rozlehlých areálech i o počtu zaměstnanců.

První ze závodů krachující společnosti byl už prodaný dřív. Závod v Chodově koupila firma Epiag Lofida - Porcelán CZ z Dalovic u Karlových Varů za 25,6 milionu korun. I tam by se měla výroba zachovat. V jaké podobě ale zatím není jasné.

Přečtěte si také:
Porcelánka v Chodově už má nového majitele
Více než tisícovka lidí v Karlovarském porcelánu dostane výpověď
Proslulý výrobce porcelánu Rosenthal vyhlásil platební neschopnost
Porcela Plus jde do konkurzu
Českým sklárnám a porcelánkám hrozí krize

Andrea Strohmaierová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme