Nový ministr financí odvolal svého náměstka

Ministr financí Jiří Rusnok krátce po svém jmenování do funkce odvolal náměstka Pavla Dvořáka. Ten měl ve své kompetenci daňové a celní záležitosti. Řízením jeho agendy pověřil Yvonu Legierskou z ostravského Finančního ředitelství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Miloš Zeman dnes oficiálně Jiřího Rusnoka uvedl do funkce ministra financí. Při té příležitosti premiér formuloval čtyři základní úkoly, které by měl podle něj nový ministr plnit. Mělo by to být zlepšení výběru daní, urychlení privatizace, reforma veřejných rozpočtů a příprava státního rozpočtu na příští rok.

Zároveň poděkoval Pavlu Mertlíkovi.

Rusnok také ocenil práci svého předchůdce. Řekl, že se bude snažit snížit schodek státních financí, i když bude při tvorbě státního rozpočtu vycházet z návrhu, který už je na Ministerstvu financí zpracován. Podle něj je přesto možné, že se ukáží nějaké nové skutečnosti, které budou mít vliv na budoucí příjmy a výdaje.

Rusnok se prý bude snažit prosadit nižší schodek státního rozpočtu na příští rok, než je padesátimiliardový deficit letošní. Budu vycházet z omezení, která jsou dána politickými dohodami, prohlásil Rusnok krátce poté, co ho premiér Miloš Zeman uvedl do funkce. Dodal však, že nemá cenu dělat drama z toho, zda to bude deset, dvanáct či devět miliard korun. Vláda ČSSD se v dohodě s opoziční ODS zavázala k maximálně desetimiliardovému schodku rozpočtu na příští rok. Podle Rusnoka jsou to ale čísla pouze orientační. Nový šéf resortu dal také najevo, že limity pro výdaje jednotlivých resortů, které doporučuje Světová banka, nepřipadají v úvahu. Návrh státních příjmů a výdajů na příští rok by měla vláda projednat v nejbližší době. Rusnok zdůraznil, že do konce funkčního období této vlády nenavrhne zvýšení daní, jediné zvýšení vidí tam, kde to vyžaduje Evropská unie - u spotřebních daní.

Nový ministr financí Jiří Rusnok nechystá na ministerstvu personální změny. Podle mluvčího úřadu Libora Vacka hodlá pokračovat v práci se stávajícím týmem, který považuje za profesionální.

Novým ministrem financí byl jmenován minulý týden v pátek místo Pavla Mertlíka. Spolu s Mertlíkem minulý týden rezignovali i první náměstek Jan Mládek a šéf Fondu národního majetku Jiří Havel. Podle Vacka by měl Mládek setrvat na ministerstvu alespoň do začátku června, aby mohl dokončit privatizaci Komerční banky. O termínu odchodu Havla rozhodne prezidium fondu, které Rusnok svolá v nejbližší době.

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme