Nový ministr spravedlnosti Blažek bude dobrý úředník, míní politolog

Novým ministrem spravedlnosti bude místopředseda ODS a brněnský radní, Pavel Blažek. Zítra dopoledne ho má jmenovat prezident Václav Klaus. Advokát, který se k justici nikdy příliš nevyjadřoval, je považovaný za vlivného jihomoravského politika - ovšem bez viditelnějšího prosazení na celostátní úrovni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Blažek (ODS) | Foto: Filip Jandourek

Mezi kandidáty na post ministra spravedlnosti, ze kterého odvolal premiér minulý týden Jiřího Pospíšila, byli kromě Pavla Blažka ještě Marek Benda a Daniel Volák.

Volba právě pro Pavla Blažka byla podle politologa Víta Hlouška z Masarykovy univerzity v Brně pro premiéra nejméně kontroverzním tahem.

„Kdyby jmenoval pana poslance Bendu nebo pana Voláka, tak by těch kontroverzí mohlo být více. Pokud se o novém ministrovi spravedlnosti říká, že jeho největší chyba je, že je ‚neviditelný‘, tak to určitě není takový problém, jako třeba některé věci, které jsou spojené s působením těch zbývajících svou kandidátů,“ říká Vít Hloušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak obstojí ve své nové roli Pavel Blažek, se zamýšlel ve večerních Ozvěnách dne Vít Hloušek, politolog FSS Masarykovy univerzity Brno

Vít Hloušek vysvětluje, že takzvaná neviditelnost Pavla Blažka je pouze optická. Na jednu stranu sice nepatří ke standardní špičce ODS a není mediálně známý, ale v rámci krajské politiky města Brna, kde je od roku 2007, je figurou zdaleka ne zanedbatelnou.

Velkou devizou Pavla Blažka by mohla být jeho klasická akademická dráha i působení v advokacii, což implikuje jeho schopnost nahlížet problémy z odlišných stran.

„Pokud byl vybrán jako člověk, který má personálně nebo strukturálně konsolidovat resort, tak by mu mohly posloužit právě zkušenosti, které má coby místopředseda ODS pověřený těmi tak trochu tajemně znějícími vnitrostranickými úkoly, což vesměs bývá strukturální práce,“ shrnuje předpoklady nového ministra politolog Vít Hloušek a uzavírá:

„Nebude to nějaký silný, mediálně vděčný člen vlády. Rozhodně nesehraje takovou roli, jakou sehrával až do svého překvapivého odvolání ministr Pospíšil.“

Ministrem spravedlnosti bude místopředseda ODS Pavel Blažek

Číst článek

Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme