Nový ministr zahraničí bude muset řešit česko-vatikánskou smlouvu

Ministerstvo zahraničí připraví pro nového šéfa diplomacie analýzu postojů jednotlivých resortů k česko-vatikánské smlouvě. Tu obě strany před lety uzavřely, ale doposud ji neratifikoval český parlament. Nová vláda bude muset rozhodnout, jestli se znovu pokusí v parlamentu prosadit vyjednaný text smlouvy nebo jestli zvolí jinou variantu. Vatikán přitom uvádí, že smlouvu měnit nechce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na náměstí Sv. Petra a Řím z kostela sv. Petra a Pavla (Vatikán)

Pohled na náměstí Sv. Petra a Řím z kostela sv. Petra a Pavla (Vatikán) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Matic Zupancic

S těmito závěry skončilo jednání expertní komise, která má dokument na starosti. Na jednání se sešli jen zástupci českých ministerstev. Jejich cílem bylo popsat současný stav a problémy, které jsou se smlouvou spojené.

Přehrát

00:00 / 00:00

O česko-vatikánské smlouvě mluvil na Rádiu Česko člen expertní komise a velvyslanec České republiky ve Vatikánu Pavel Vošalík.

Rozhodnutí o tom, jestli se bude text ratifikovat a v jaké podobě, je podle náměstka ministra zahraničí Hynka Kmoníčka už na nové politické reprezentaci: „To je součástí příštích politických rozhodnutí, kdy se nová politická reprezentace musí rozhodnout, jestli smlouvu chce, nebo nechce. Jestli ji chce v tomto znění nebo jiném nebo tomto ale opraveném. To všechno je součástí rozhodnutí, která tato komise skutečně udělat nemůže. Ta může udělat jednu věc, popsat situaci přesně tak, jak je v tomto okamžiku.“

ODS a ČSSD s dohodou souhlasí

Podle lídra ODS Petra Nečase je teď důležité hlavně najít shodu: „Já jsem přesvědčen, že by bylo pozitivním krokem, kdyby se podařilo dosáhnout politické shody nad zněním smlouvy mezi Českou republikou a Vatikánem. Já tuto smlouvu podporuji a bude-li nalezena shoda, tak to určitě bude pozitivní krok.“

Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka si myslí, že pokud se vyjasní některé pochybnosti se smlouvou spojené, mohl by se ratifikační proces v tomto volebním období znovu rozběhnout:

„Musím říci, že sociální demokracie dlouhodobě nemá problém s tím, aby byla podepsána smlouva mezi Vatikánem a Českou republikou. Myslím si, že v minulém období vláda nezvládla ratifikační proces, a pokud by se vyjasnily některé pochybnosti, které v té době vznikly kolem vatikánské smlouvy, dokáži si představit, že by v průběhu tohoto volebního období mohla být ratifikace znovu zahájena.“

Smlouva majetkové vyrovnání neřešila

Historik Jaroslav Šebek si myslí, že eventuální úpravy v textu česko-vatikánské smlouvy by mohly způsobit komplikace.

„Vatikán považuje smlouvu, která vznikla za dob levostředové vlády, za přijatelný kompromis a z toho důvodu se vatikánští představitelé domnívají, že není potřeba text smlouvy měnit,“ vysvětlil historik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik Jaroslav Šebek mluvil o česko-vatikánské smlouvě

Česká republika je vedle Nizozemí poslední evropská země, která s Vatikánem podobnou smlouvu upravující vzájemné vztahy nemá. Na vině může být skutečnost, že se smlouva často dává do spojení s nevyjasněnými majetkovými poměry státu a církve a církevními restitucemi.

„Smlouva přitom otázky majetkového vyrovnání s církvemi neřešila. Upravovala vztahy mezi katolickou církví v otázce působení například ve školství, armádě, zdravotnictví, nebo upravovala například otázky rovnosti církevního a civilního sňatku ,“ doplnil Šebek.

Podle něj by Vatikán chtěl, aby tyto vztahy byly nějak smluvně upraveny a žádná z budoucích vlád do nich nemohla zasahovat.

Podpis Vatikánské smlouvy se odkládá už řadu let, naposledy o ní v roce 2003 jednal český parlament, který podpis zamítl. Nepříznivě se tehdy k podpisu smlouvy vyjadřoval i prezident Václav Klaus.

„Tentokrát je míček na politické straně kurtu. Poslanecká sněmovna před sedmi lety již podepsanou smlouvu odmítla. Tehdy se postavili proti i poslanci za vládní koalici a velká část ODS. Situace kolem schvalování smlouvy bude nyní velmi komplikovaná. Tak snadné, jako například nedávné vyřešení případu katedrály, určitě vyřešení otázky česko-vatikánských vztahů nebude," dodal historik.

Veronika Malá, Lenka Rafaelová, Klára Bílá, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme