Prymulu nahradí Blatný. Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví ve čtvrtek

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek 29. října ve 12.00 za přítomnosti premiéra Andreje Babiše (za ANO) jmenuje do funkce nového ministra zdravotnictví Jana Blatného, se kterým v úterý jednal asi hodinu na zámku v Lánech. Ten má nahradit současného ministra zdravotnictví Romana Prymulu kvůli pátečnímu incidentu v pražské restauraci. Blatný se jako lékař specializuje na dětskou hematologii.

Lány (Aktualizováno: 16:22 27. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrteční ceremoniál se uskuteční v Masarykově pracovně na zámku v Lánech, zúčastní se ho premiér. Podobně jako při jmenování Prymuly v září nebude vypsán fototermín pro média. Podle zástupců Pražské hradu je důvodem epidemiologická situace.

Babiš v České televizi (ČT) uvedl, že na ministerstvu zdravotnictví musí být kontinuita. Připomněl, že k epidemii koronaviru fungují laboratorní, klinická a epidemiologická odborná skupina. Určitě neočekávám, že by něco zásadního měnil, řekl o Blatném. Babiš si myslí, že Blatný prezidenta přesvědčil, vzhledem k tomu, že se ho Zeman rozhodl ministrem jmenovat. „On už je v problematice zorientovaný, je to lékař, má zkušenosti, je jazykově vybavený. Já jsem přesvědčen, že tu pozici zvládne, řekl premiér o Blatném.

Brzký konec

PŘEHLEDNĚ: Od restauračního salonku k vyšehradské kapitule. Jak aktéři popisují noční schůzku?

Číst článek

Prymula má skončit po zveřejnění fotografií deníku Blesk, na kterých je zachycen, jak vychází v noci z uzavřené restaurace, v době, kdy bylo zakázáno provozovat stravovací zařízení, a bez roušky usedá do služebního auta. Setkal se v ní s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem.

Babiš v pátek proto ministra vyzval k rezignaci. Prymula uvedl, že nařízení vlády neporušil, a sám rezignovat odmítl. Předseda vlády pak navrhl Prymulovo odvolání. Dosavadní ministr zdravotnictví později připustil, že by mohl ve funkci skončit ve chvíli, kdy bude znám jeho nástupce. Kdy bude Prymula z funkce odvolán, Ovčáček neupřesnil.

Prymula byl ministrem jmenován 21. září. Ve funkci nahradil Adama Vojtěcha, který ve stejný den ráno oznámil rezignaci. Šéfem ministerstva zdravotnictví tak bude 39 dnů. Za zvládnutí jarní vlny koronaviru by mu měl Zeman ve středu večer udělit státní vyznamenání.

‚Slušný a pracovitý lékař.‘ Hematolog Blatný by byl dobrým ministrem zdravotnictví, shodují se kolegové

Číst článek

Babiš se s Blatným setkal už v pátek na úřadu vlády. Zemanovi následně v Lánech předal životopis kandidáta, jehož jméno do úterního prezidentova jednání nechtěl komentovat. Nového ministra by do jeho úřadu chtěl uvést ve čtvrtek.

Premiér v úterý v ČT řekl, že Blatného vybral po několika telefonátech na základě doporučení. Měl dva nebo tři kandidáty. Byla to druhá volba. Ta první volba si to chtěla ještě rozmyslet, ale já už jsem potom neměl čas, řekl Babiš o výběru nového ministra zdravotnictví. Nabídku na ministerský post dostal také ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl, který ji ale odmítl, jak již uvedl dříve.

oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme