Do nového mýtného systému se dosud nepřihlásilo 170 tisíc aut. Na slovenských hranicích hrozí kolony

Potřebnou registraci stále nemá zhruba 170 tisíc vozidel. S přípravami na nový systém finišuje taky přepravní společnost v Liptále na Vsetínsku. Nový systém začne platit už v neděli. Jak ale uvedl pro Český rozhlas Zlín mluvčí CzechToll Miroslav Beneš, mnozí řidiči nechávají registraci na poslední chvíli.

Liptál (Vsetínsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velký počet nezaregistrovaných vozidel může způsobit na hranicích potíže (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček

S komplikacemi na hranicích musí počítat od začátku prosince řidiči na příjezdu do České republiky. V Česku totiž začne od neděle 1. prosince platit nový systém mýtného. Do něj se podle provozovatele společnosti CzechToll doposud nezaregistrovalo zhruba 170 tisíc očekávaných vozidel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Gabriely Hykl

Na některých úsecích tak hrozí kolony kamionů. Instalaci palubních jednotek do kabin dokončují v těchto například v přepravní společnosti Valatrans na Vsetínsku.

„Palubní jednotka se nainstaluje přímo na místě, s autem nemusíme nikam jezdit,“ říká pro Český rozhlas Zlín Jaroslav Kolařík, řidič společnosti Valatrans z Liptálu. Nová palubní jednotka je podle technika téže společnosti Martina Trlici značně větší. „Zhruba tak patnáct krát pět centimetrů,“ upřesnil.

V kabině se jednotka umístí na přední sklo. „Aby byl dobrý příjem signálu z družic na výběr mýtného,“ vysvětlil Trlica. Firma se na nový výběr mýtného připravuje už několik týdnů. „Naše společnost má 65 vozidel a každé musí být touto jednotkou vybavené. Momentálně ji máme namontovánu v jedenašedesáti vozidlech,“ vyčíslil technik.

Stejně jako společnost Valatrans je ve Zlínském kraji připravena také společnost ČSAD Uherské Hradiště. Provozovatelem nového mýtného systému je společnost CzechToll. Podle jejího mluvčího Miroslava Beneše se zatím nezaregistrovalo 170 tisíc vozidel.

Nový mýtný systém je hotový. Po spuštění na začátku prosince se očekávají mnohakilometrové kolony

Číst článek

„Dopravci bohužel nechávají splnění povinnosti, zajištění nové jednotky a registrace do systému, na poslední chvíli. Je to velmi podobné, jako když řidiči nechávají notoricky na poslední chvíli výměnu svého řidičského průkazu a potom stojí v dlouhých frontách,“ uvedl mluvčí.

Tolik nezaregistrovaných vozidel může podle něj způsobit na hranicích potíže. „Například můžu zmínit Slovensko, kde byly několikadenní fronty, než si řidiči zajistili potřebné palubní jednotky,“ uvedl příklad mluvčí společnosti CzechToll Miroslav Beneš.

S těmi největšími komplikacemi se počítá zvláště na východě republiky, na hraničních přechodech se Slovenskem a Polskem. A to z toho důvodu, že tudy projíždějí nejen přepravci z Balkánu, ale také z celé východní Evropy.

Gabriela Hykl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme