Nový návrh dohody EU s Británií je podle Sobotky posunem k lepšímu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přivítal nový návrh dohody Evropské unie s Velkou Británií. Posunem k lepšímu je podle něj ujištění Evropské komise, že se změna sociálních dávek dotkne jen přídavků na děti. Neměla by se tak týkat třeba důchodů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka v Interview Plus

Bohuslav Sobotka v Interview Plus | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„To je vstřícný krok vůči tomu, co říkala Česká republika, že bychom skutečně nebyli rádi, kdyby se ta diskuse, která se rozvinula kolem speciálních dávek v Británii a kolem indexace dětských přídavků, posunula i k dalším dávkám, které jsou vypláceny pracovníkům, kteří pracují v jiné členské zemi, než ze které pocházejí,“ řekl Sobotka před odletem do Bruselu na summit Evropské rady.

„Ten posun je spíše pozitivním směrem, nicméně není to zatím ještě dostatečné z hlediska všech obav, které s tím návrhem dohody spojujeme,“ poznamenal český premiér.

Bohuslav Sobotka se zároveň obává toho, že britské požadavky by mohly v budoucnu využít i jiné země Evropské unie.

„Dnes tomu tak není prostě proto, že politické strany, které by třeba chtěly jít podobnou cestou, tak nejsou ve vládách nebo nemají takový vliv. Ale pokud by došlo k politickému vývoji v některých dalších evropských zemích, tak by ten britský model mohl být použit jako argument, precedent, a to si myslím že není úplně dobře,“ zmínil český premiér.

Sobotka: Když Británie vystoupí z EU, vzedme se vlna nacionalismu

Číst článek

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker věří v dohodu. Tu si přeje jak Británie, tak ostatní země unie. Řada z nich včetně Česka ale ještě chce text změnit.

Česká republika souhlasí s tím, aby Britové omezili dětské přídavky pro ty rodiče, kteří pracují v Británii, ale své děti nechali doma. Praha ale chce, aby se to týkalo jen nově příchozích lidí, a především aby toho do budoucna nemohly využít jiné země třeba pro omezení důchodů těch Čechů, kteří u nich pracovali a pak se vrátili domů.

Britský premiér David Cameron v dějišti summitu Evropské rady v Bruselu | Foto: ČTK/AP

Jiří Hošek, Ondřej Houska, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme