Nový občanský zákoník by měl platit až od roku 2014

Ministerstvo spravedlnosti poprvé přiznalo, že se účinnost nového občanského zákoníku o rok opozdí. Původní plány počítaly s tím, že by obsáhlý civilní kodex začal platit v lednu 2013.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský zákoník. | Foto: Tomáš Adamec

I podle upravených odhadů ministra Jiřího Pospíšila by tři tisícovky paragrafů občanského práva měly nabýt účinnosti ještě za mandátu současné vlády:

„Doba vypadá tak na půdě parlamentu, že by měla být 2letá legisvakanční doba, respektive stanovena pevným datumem, ne dva roky od přijetí. Počítáme tedy, že by to měl být 1. leden 2014. Mělo by to být ještě v rámci tohoto volebního období, je to naše replika na ty, kteří se domnívají, že je třeba se více věnovat školení, přípravě soudců a advokátů, že bude potřeba více času na přijetí doprovodných zákonů a tak dále.“

Kodex se přitom dotýká života každého obyvatele - poprvé zavádí možnost odškodnění za problémy na dovolené nebo se mění části rodinného práva. Podle návrhu ústavně - právního výboru sněmovny by děti měly povinnost poslouchat rodiče v době, kdy mají výchovné povinnosti. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se teď uvažovat o roce 2014.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme