Nový občanský zákoník: Bytová družstva čekají upravené stanovy

Bytová družstva čekají od ledna důležité změny, začíná platit nový občanský zákoník a s ním i další právní úpravy. Družstva si proto musejí předělat svoje stanovy, ty nabízí nové možnosti. Například družstevní podíl bude možné dát do zástavy, stejně tak se budou moci obyvatelé domu stát spoluvlastníky členského podílu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z bratislavských paneláků | Foto: Vojtěch Berger

Upravené stanovy by bytová družstva měla poslat soudu do poloviny příštího roku, vysvětluje František Lebl, předseda Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků.

„Stanovy získávají větší váhu, a protože jsou stanovy záležitostí dohody členů, tak je to v tomto směru, dá se říct, poněkud volnější,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o změnách v bytových družstvech zjišťovala Petra Benešová

Stanovy jsou tedy volnější a družstva si do nich mohou začlenit i některé novinky.

„Třeba spoluvlastnictví členského podílu. To jsme znali jen u manželů, teď se nabízí, že je možné, aby družstevní podíl, jak se to správně nazývá, byl ve spoluvlastnictví. To je praktické v řadě případů při dědění,“ dodává Lebl.

Nově také bude možné dát družstevní podíl do zástavy, když někdo z obyvatel domu bude ve finanční nouzi. Ve stanovách ale takové pravidlo může družstvo také vyloučit. Záleží na tom, jak se lidé v domě dohodnou.

Stejně tak si samo družstvo musí říct, jestli do něj můžou přistoupit právnické osoby, protože tou může být i stát. Stanovy ale nemohou vyloučit členství občanů jiných států Evropské unie.

Nový občanský zákoník

Číst článek

Podle Milana Taraby, předsedy Sdružení nájemníků, jde o zásadní změny pro družstva, ne ale nájemníky jako takové.

„Ten vztah upravuje samostatný zákon, neboli mění se určitá pravidla pro společenství vlastníků, mění se pravidla pro družstva, myslím tím spíš pro tu korporaci, nebo právnický subjekt. Pro lidi jako takové, pro členy, si myslím, zase žádné velké změny nejsou,“ popisuje.

Sociální družstva

V souvislosti s novým občanským zákoníkem se řeší také existence takzvaných sociálních družstev, kterým může být i bytové družstvo. Lidem bude poskytovat sociální služby, doplňuje František Lebl.

„Předpokládá se, že by bylo možné je využít právě pro penziony pro seniory a samozřejmě to vždycky závisí na tom, zda bude nějaká ingerence státu nebo třeba i evropských peněz, protože principiálně to družstvo vždycky nějakým způsobem bylo podporováno z veřejných prostředků. Dneska to není, ale byl to určitý princip třeba bytové výstavby,“ vysvětluje.

U sociálních družstev by se podíly mohly převádět ale jen opět na rodiny, které by byly v sociální nouzi. Byt ale nepůjde zdědit.

Petra Benešová, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme