Nový občanský zákoník: Dům by se neměl oddělovat od pozemku, na kterém stojí

Pozemek a nemovitost by měly mít od ledna jen jednoho majitele. Nebude už možné, aby se parcela od domu oddělila. Nový občanský zákoník tak zabrání spekulantům, aby obchodovali s pozemky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

novostavba, stavba bytového domu | Foto: Eva Odstrčilová

Eduard si koupil s přítelkyní nový byt na okraji Prahy. Začali si ho zařizovat, vzali si hypotéku a do bytu investovali miliony korun. Po půl roce se ale vše změnilo.

Pozemky pod bytovým domem koupil spekulant. Nejdříve lidem v bytech nabízel, že jim parcelu prodá, cena ale byla astronomická. S obyvateli domu se nakonec nedohodl a vše skončilo u soudu.

Eduard už několik let čeká, jak nakonec spor dopadne. Kdyby soud dal za pravdu spekulantovi, který chce ze svého pozemku odstranit bytový dům, Eduard by přišel o všechny svoje životní úspory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co přinese nový občanský zákoník v oblasti nemovistostí a pozemků, shrnuje Petra Benešová

Podobné situace by se už od ledna neměly stávat. Stavba a pozemek budou mít podle nového občanského zákoníku jednoho majitele.

„Dům, který je pevně spojen se zemí, je součástí toho pozemku. Nicméně respektuje také to, že dnes v řadě případů je ten stav jiný a že pozemek náleží jednomu vlastníkovi a dům druhému,“ vysvětluje spoluautor zákoníku právník Karel Eliáš.

Po prvním lednu se ale pro rozdílné vlastníky pozemku a domu nic nemění. Vlastník nepřijde o pozemek, ani majitel domu o svou nemovitost. Nicméně získají zákonné předkupní právo.

„Vlastník té stavby má k pozemku a vlastník pozemku má ke stavbě zákonné předkupní právo. To zákonné předkupní právo je ovšem právo, není to povinnost,“ dodává Karel Eliáš a upřesňuje:

„To znamená: když vlastník stavby například bude chtít stavbu například prodat někomu, tak přirozeně musí nabídnout nejprve vlastníkovi pozemku. Ale ten nemusí koupit, a pokud nekoupí, tak je možné ten dům prodat dál jinému zájemci.“

Nový občanský zákoník

Číst článek

Vyvlastňování tedy nehrozí. Předejde se tak možná zbytečným sporům.

Podle Tomislava Šimečka, předsedy správní rady Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí, je nová úprava správná. Jen to může být od prvního ledna komplikované v zápisech katastru.

„Na katastru je přes 150 tisíc zápisů vlastnictví, z nichž vůbec není jasné, kdo je vlastníkem, poněvadž všichni ti vlastníci, kteří tam jsou zapsáni, by museli být starší 113 let,“ upřesňuje Tomislav Šimeček a pokračuje:

„Pak je tam nějakých 20 tisíc zápisů, kde katastr v poslední době zapisoval dvojí vlastnictví.“

Bude to tak podle Tomislava Šimečka trvat ještě řadu let, než se dá katastr do pořádku.

Lucie Husárová 1, Petra Benešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme