Nový občanský zákoník má sjednotit právo

Pes není věc a dědictví bude možné podmínit zásluhami. I takové změny by mohla přinést nová podoba občanského zákoníku, který dnes společně představili premiér Petr Nečas, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a autor zákoníku Karel Eliáš.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dienstbier mladší získal senátorské křeslo po svém otci

Jiří Dienstbier mladší získal senátorské křeslo po svém otci | Zdroj: ČTK

„Je to klíčová a pozitivní věc pro všechny naše občany. Každý člověk, byť si to třeba v tuhle chvíli neuvědomuje, se dostává do styku s občanským právem, a tedy kvalita a podoba občanského práva ovlivní život úplně každého,“ řekl Jiří Pospíšil.

Na nové podobě občanského zákoníku začal už před deseti lety pracovat tehdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl. Podle současného ministra Jiřího Pospíšila je nová podoba zákona důležitá také pro to, aby srovnala postavení českých občanů s občany dalších států Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier mluví o novém občanském zákoníku ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Premiér Petr Nečas vyzdvihl hlavní cíl novely občanského zákoníku: sjednocení práva.

„Základním smyslem nového občanského zákoníku je sjednocení veškerého soukromého práva do jednoho kodexu, protože řada věcí, které patří do občanského zákoníku, jsou dnes například v obchodním zákoníku anebo v zákoníku práce, což je další typický zákon, který je velmi úzce provázaný s občanským zákoníkem,“ uvedl Petr Nečas.

Se sjednocením dosavadních speciálních zákonů, především zákona o rodině a obchodního zákoníku, do určité míry souhlasí také senátor a stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier, zejména pokud jde o sjednocení závazkových vztahů v jedné velké normě.

„Kritika toho návrhu se soustřeďuje do dvou hlavních myšlenek: že to je moc dlouhé a že se tam objevují divná slova. Ten návrh občanského zákoníku má 3046 paragrafů, to je pravda, ale ruší 231 právních předpisů. Jde cestou k vyčištění našeho právního řádu,“ řekl Karel Eliáš.

Varování před nepředvídatelným právem

Jiří Dienstbier považuje za závažný problém to, že jedním z principů, z něhož navrhovaná norma vychází, je princip diskontinuity se současným stavem.

„To podle mého názoru vytváří velmi nebezpečnou situaci, kdy právo bude po dlouhou dobu nepředvídatelné, protože než se ustálí výklad a judikatura u takhle zásadní normy, tak to trvá desítky let, a lidé po desítky let nebudou vědět, co je po právu, a často ani odborníci jim nebudou moci dát naprosto přesné stanovisko,“ uvedl Jiří Dienstbier.

Norma bude muset podle jeho slov nadále chránit slabší účastníky občanskoprávních vztahů, tedy například spotřebitele.

„Myslím si, že předtím, než vůbec bude tato norma poslána do parlamentu, měla by proběhnout jednání za účasti jak expertů, kteří tento návrh připravovali, tak expertů jednotlivých politických stran, aby obsah této normy byl konsensuální, aby byl dohodnutý, a aby nedošlo k tomu, že pak bude při projednávání zákona ve sněmovně probíhat souboj o nějaké konkrétní pozměňovací návrhy. To bych považoval za velmi neblahé, velmi nebezpečné,“ dodal stínový ministr spravedlnosti.

Ondřej Černý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme