Nový občanský zákoník: Mění se pravidla u takzvané ceny zvláštní obliby

Když vám někdo zničí fotografii, která měla pro vás obrovskou cenu, bude muset zaplatit odškodnění. Nový občanský zákoník, který začíná platit od ledna, počítá s takzvanou cenou zvláštní obliby. Vysoudit tak můžete nemalé peníze za citovou újmu

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stará fotografie, ilustrační foto, Massachusetts, rok 1900 | Foto: stock exchange, Julia Freeman-Woolpert

Magda měla vždy na svém stolku v práci velkou rodinnou fotografii. Znamenala pro ni hodně, protože ji fotil její dědeček a žádný negativ už se nezachoval.

Jednou ale po příchodu do kanceláře našla snímek promáčený vodou a natržený. Zjistila, že uklízečka ho poškodila při čištění nábytku. Šla proto za ní a požadovala alespoň nějakou finanční náhradu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změnám v občanském zákoníku se věnuje redaktorka Petra Benešová

Jenže žena ji nechtěla za starou a bezcennou fotografii nic dát. Magdě nezbylo než se s tím smířit a snímek si vysušit a slepit.

Od ledna by ale Magda za takové poškození osobní věci mohla vysoudit finanční kompenzace. Nový občanský zákoník přináší novinku, takzvanou cenu zvláštní obliby.

Podle dnešního práva by měl dotyčný nárok jen na výrobní cenu snímku. Nově by měl dostat náhradu i za citovou újmu.

„Cena zvláštní obliby vlastně vyjadřuje jedinečnost hodnoty určité poškozené věci pro konkrétního člověka. Typicky se uvádí příklad té fotografie, kterou máte,“ vysvětluje hlavní autor občanského zákoníku právník Karel Eliáš.

K poškození nějakého oblíbeného předmětu může dojít různým způsobem. „Aby ten škůdce se zachoval tak, že by z hrubé nedbalosti porušil nějakou důležitou právní povinnost. Nebo aby škodu způsobil úmyslně, a zákon dává zvláštní kvalifikaci z touhy ničit, ublížit nebo z jiné pohnutky zvlášť zavrženíhodné,“ upřesňuje Eliáš.


To mohou být příklady vandalismu nebo i týrání domácího oblíbeného zvířete. Odškodnění by měl dostat každý, kdo je ze ztráty předmětu nebo zranění zvířete nešťastný.

Nový občanský zákoník

Číst článek

„Nemusí být oprávněnou jen ta babička, která vlastně žije s tím psem, ale třeba její vnučka,která toho psa má ráda a chodí s ním na vycházky,“dodává právník.

Soudy už dnes odškodňují nemajetkovou újmu, například u poškození dobrého jména nebo pověsti. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník změny vítá.

„To, že je možné odškodnit i oblibu určité věci, nejen zvířete, ale i třeba nějaké rodinné památky, která nemá žádnou obecnou hodnotu, ale pro členy rodiny má hodnotu vysokou, protože je to nějaká vzpomínka na prababičku nebo někoho jiného.“

Člověk ale bude muset u soudu dokázat, že předmět nebo zvíře mají takové vlastnosti, které pro něj představují opravdu velkou osobní hodnotu.

Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme