Nový občanský zákoník: Od ledna bude možné založit si svěřenský fond

Když budou chtít rodiče lépe zaopatřit svého potomka, mohou mu od ledna založit takzvaný svěřenský fond. Do něj mu přesunou část svého majetku, o který se bude starat správce až do doby, kdy dítě dospěje. Novinku přináší nový občanský zákoník

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babička s vnukem | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Marie a Jan Pečenkovi měli pět vnuků. Chtěli jim věnovat část svého majetku, až děti dospějí. Jejich podmínkou také bylo, aby vnuci peníze dostali až ve chvíli, kdy dostudují vysokou školu.

Jenže vnuci měli do dospělosti ještě daleko a prarodiče už se nezvládali starat o svůj majetek. Převedli ho proto na jednu z dcer. Doufali, že se o peníze s manželem postará a vnoučatům je po letech vyplatí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinku v českém právním řádu představila Petra Benešová

Dcera se ale s manželem dostala do vážných finančních problémů a peníze od rodičů nakonec použila na splácení dluhů. Prarodiče tohle rozhodnutí rozporovali u soudu, ale marně.

Vydělení části majetku

Podobné případy nejsou u soudů výjimkou. Od nového roku mohou lidé převádět část svého majetku na různé účely jiným způsobem. Vloží je do takzvaného svěřenského fondu, který bude mít svého správce.

„Smyslem svěřenského fondu je vydělení určité části majetku z majetku zakladatele a svěření tohoto majetku do fondu, který má stanoven určitý účel. Takový účel může být veřejně prospěšný, například fond na podporu určité nadace nebo muzea, ale stejně tak může být účel svěřenského fondu i soukromý.“

Zenon Folwarczny z poradenské firmy PricewaterhouseCoopers doplňuje, jak se bude zacházet s majetkem ve svěřenském fondu.

„Majetek nepatří nikomu. Takže v katastru nemovitostí se u budovy objeví pouze správce. Majetek nikoho spravovaný panem XY. A majetek ve svěřenském fondu se chová jako firma. To znamená, zisk ve svěřenském fondu je daněn 19 procenty a výplaty ze zisku či vrácení majetku, ze kterého se zisk generuje, se daní podle toho, kdo ten majetek ve finále dostává.“

Svěřenské fondy mohou využít i firmy

Fond může sloužit pro rodinný majetek, ale také pro jiné účely.

„Vytvoření svěřenského fondu například nějakou firmou pro správu peněz pro v budoucnu bývalé zaměstnance,“ řekl Folwarczny.

Nový občanský zákoník

Číst článek

Jakého bude mít svěřenský fond správce a k jakému účelu bude fond sloužit, rozhodne jeho zakladatel. Například rodič, který chce přenechat část peněz dětem, až dospějí.

Svěřenský fond přebírá české právo ze zahraničí, doplňuje jeden z autorů občanského zákoníku Karel Eliáš:

„Je to párový institut k tomu, co zná anglo-americké právo pod označením trust.“

Svěřenské fondy dnes fungují například ve Francii nebo Lucembursku.

mkp, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme