Nový občanský zákoník: Spotřebitelé budou více chráněni při uzavírání smluv

Uzavřít smlouvu by mělo být od ledna jednodušší. Nový občanský zákoník dává lidem větší volnost v tom, jak se spolu chtějí dohodnout. Naopak ale také chrání spotřebitele před podomními prodejci, lichváři a takzvanými „šmejdy“ na předváděcích akcích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smlouva a propiska (ilustr. foto)

Smlouva a propiska (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

Boženě se líbila nabídka na výlet do Prachatic. Podle letáku měla během předváděcí akce na kuchyňské nádobí dostat také oběd a dárek. Vyrazila proto ještě s další skupinou seniorů do jihočeského města. Jenže realita byla úplně jiná. Žádný oběd nedostala a zástupci předváděcí firmy ji nátlakem donutili, aby podepsala nevýhodnou smlouvu na celou sadu hrnců. Starší paní tak z malého důchodu splácí velké částky za nádobí, které vůbec nechtěla.

Obrana proti takzvaným „šmejdům“ by měla být od ledna účinnější. Smlouva by měla být neplatná, pokud by odporovala dobrým mravům, byla v rozporu se zákonem nebo narušovala veřejný pořádek. Například kdyby šlo o korupci a lichvu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Uzavřít smlouvu by mělo být od ledna jednodušší. Reportáž o novém občanském zákoníku připravila redaktorka Petra Benešová

Zákon také chrání slabší stranu, a to výslovně spotřebitele, což může být i případ různých předváděcích akcí pro seniory.

„Nově se říká výslovně, že jednání, kdy využiji rozrušení, lehkomyslnosti nebo zkrátka situaci – ten člověk je ve své vůli takto narušen – a nechám si slíbit něco, co je nevyvážené, tak smlouva může být jednoznačně neplatná, dokonce neplatná absolutně,“ říká Bohumil Havel, který se specializuje na obchodní právo.

Norma také nově sjednocuje smlouvy jak pro podnikání, tak i pro běžné nakupování v obchodě. „Smlouva je postavena vždycky tak, aby se mohla použít jak třeba na běžnou koupi rohlíku, tak na koupi nějaké velké fabriky. Pokud samozřejmě tam budou strany podnikatelské, tak tam jsou nějaká další pravidla, která zohledňují to, že podnikatelé jsou profesionální,“ vysvětluje Bohumil Havel.

Předsmluvní odpovědnost

Podle právní normy se na smlouvy hledí spíše jako na platné, než neplatné. Má to svůj důvod při sporech.

„To znamená, že smlouva, která není například nikomu kromě těch dvou stran jasná, tak ale může být platná, protože jde o to zachovat vůli těch jednotlivých stran, aby zkrátka soudy nebo kdokoliv jiný nenarušovali to, co si strany vysvětlily,“ upozorňuje Bohumil Havel.

Nový občanský zákoník

Číst článek

Smlouvy nemusí být podle nového práva vždy písemné, tedy až na výjimky, například u nemovitostí. Novinkou také je, že se bude hodnotit, jestli člověk před uzavřením smlouvy postupoval férově.

Zákoník počítá s takzvanou předsmluvní odpovědností. „Ten, kdo z vlastní iniciativy zahájil jednání o smlouvě, aniž má skutečně v úmyslu danou smlouvu uzavřít, je odpovědný za škodu vzniklou právě v důsledku toho, že ke vzniku smlouvy nedojde,“ doplňuje právnička Dagmar Raupachová. Kdo tedy předstírá, že chce uzavřít smlouvu jen naoko, draze za to zaplatí.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme