Nový občanský zákoník usnadní rozvody, když se partneři předem dohodnou

Když rozvod, tak bez dlouhých soudních tahanic, přeje si mnoho rozhádaných partnerů. Nový občanský zákoník pravidla rozvodu dohodou zpřesňuje. I v příštím roce tak bude možné ukončit manželství na prvním stání. Podmínkou je rozdělený majetek a vyřešená péče o děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvod, rozpad (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Rozvod trval cca půl roku od podání žádosti o rozvod. U mě to začínalo nejdřív vyřešením dítěte, což bylo asi nejdelší, protože tam jsme se nebyli schopni dohodnout. Pak jsme podávali klasickou žádost o rozvod, ta už byla trochu rychlejší, ale bylo to taky díky tomu, že jsme se jakžtakž dohodli,“ říká paní Johana ze Středočeského kraje.

Stála o to, aby soud potvrdil konec vztahu co nejrychleji. Jenže k dohodě jsou zapotřebí vždy dva. „Soudkyně byla rozumná a dalo se s ní jednat. Tam byl problém bohužel s mojí druhou stranou,“ popisuje Johana. Pokud by její partner na dohodu přistoupil, soud už by v budoucnu nezkoumal příčiny rozvratu manželství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti zrychlit rozvodové řízení informuje redaktor Martin Drtina

„Dnešní zákon o rodině sice připouští tzv. dohodnutý rozvod za podmínek, že se manželé dohodnou na výživném, na svěření nezletilých dětí do péče jednoho z nich a na bydlení,“ popisuje současný stav náměstek ministra spravedlnosti František Korbel a pokračuje:

„Nicméně k soudu musí dnes chodit jako protistrany – jeden z těch dohodnutých manželů musí být žalobcem a musí podat návrh na rozvod manželství, druhý je v procesním postavení žalovaného.“

Podle nového civilního kodexu bude od ledna možné podat návrh na dohodnutý rozvod společně. Psycholog z olomoucké manželské poradny Petr Hroch ale upozorňuje na to, že možnost rychlého ukončení manželství skrývá určitá úskalí.

„V manželských krizích někdo vyrukuje s tématem rozvodu jako silnou zbraní a ani to tak v důsledku nemá promyšlené,“ upozorňuje psycholog.

V zákoně proto je podmínka, že manželství dohodou je možné rozvést teprve tehdy, pokud spolu manželé alespoň půl roku nežijí a tento svazek musí zároveň trvat nejméně rok.

Martin Drtina, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme